Οι απουσίες στοίχισαν

Όταν σε ένα ευρωπαϊκό ματς μια ομάδα αγωνίζεται χωρίς δύο από τις τρεις ξένες της, τότε είναι δύσκολα τα πράγματα. Κι εάν απέναντί της έχει μια ομάδα με "γεμάτο" ρόστερ, τότε ο συντελεστής δυσκολίας αυξάνεται. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πάλεψαν το ματς με την Λιναμάρ στο "Μελίνα Μερκούρη", αλλά δεν μπόρεσαν να αντέξουν ως το τέλος.

Οι απουσίες των Λαζάρεβιτς, Τσβετάνοβα και Εμμανουηλίδου μέτρησαν πολύ, η ουγγρική ομάδα είχε... απαντήσεις στην πίεση των "ερυθρολεύκων" και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ, μαζί με την πρόκριση στον επόμενο γύρο του CEV CUP. Αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό από τη διοργάνωση, αλλά όχι από την Ευρώπη. Κι αυτό διότι οι νταμπλούχες Ελλάδας θα συνεχίσουν στο Challenge Cup.

Τον αντίπαλό τους θα τον μάθουν σε δύο εβδομάδες και πιο συγκεκριμένα στις 24 Νοεμβρίου. Θα είναι ο νικητής του ζευγαριού UVC Χόλντινκ Γκατς (Αυστρία) - Βάσας Βουδαπέστης (Ουγγαρία). Το πρώτο ματς στο διάστημα 8-10 Δεκεμβρίου στο Ρέντη και η ρεβάνς Αυστρία ή στην Ουγγαρία) θα πραγματοποιηθεί εκτός έδρας, στο διάστημα 15-17 Δεκεμβρίου.

Όλα τα... λεφτά ήταν το πρώτο σετ. Ο Θρύλος πήγε μπροστά στο σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά μετά έπαθε... μπλακ άουτ και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω. Η ουγγρική ομάδα πήρε το πρώτο σετ (25-19) και μετά, με μεγαλύτερη άνεση έκανε και το 0-2 (20-25) όσο κι αν το επί μέρους σκορ δεν φανερώνει του λόγου του αληθές. Η μείωση του σκορ από τις "ερυθρόλευκες" σε 1-2 (25-17) έδειξε ότι τα κορίτσια του Ολυμπιακού, εάν ήταν πλήρεις, θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Αλλά η Λιναμάρ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ανέβασε... στροφές και έφτασε στο 18-25 και στη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 19-25, 20-25, 25-17, 18-25.