Γιατί έτσι σας αρέσει!

Τελικά αυτές οι κοπέλες πρέπει να το κάνουν... επίτηδες! Αφήνουν τον αντίπαλο να νομίσει πως μπορεί να τις κερδίσει. Κι όταν το σκορ είναι 2-1, εις βάρος τους, στα σετ γυρίζουν... διακόπτη. Ανεβάζουν στροφές και κάνουν... πάρτι. Ότι έγινε και το απόγευμα της Παρασκευής στη Χίο. Όπως στο πρωτάθλημα, έτσι και στον ημιτελικό του Κυπέλλου άφησαν τις "πράσινες" να προηγηθούν με 2-1. Και μετά πάτησαν... γκάζι και πήραν το τέταρτο και το πέμπτο σετ, φτάνοντας σε νίκη με 3-2. Πήραν, παράλληλα, το εισιτήριο για τον τελικό και έχουν ήδη, ουσιαστικά, κατακτήσει το 6 σερί Κύπελλο στην ιστορία του τμήματος του γυναικείου βόλεϊ του Θρύλου. Απλά θα το κάνουν και επίσημα αύριο το απόγευμα (18:30) στον τελικό του Final-4.

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Το πρώτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Με "όπλα" το καλό σερβίς και την καλή επιθετική δράση, οι "ερυθρόλευκες" είχαν το πάνω... χέρι στο ματς. Και χωρίς να δυσκολευτούν, κατάφεραν να πάρουν από νωρίς μια σημαντική διαφορά. Το προβάδισμα αυτό ήταν αρκετό για να πάνε με άνεση στο πρώτο σετ. Η Χριστοδούλου "μοίραζε" καλά το παιχνίδι, αν και η Τσβετάνοβα δεν ήταν και στα καλύτερά της. Παρόλα αυτά, Μαλασάι και Γιώτα έδιναν λύσεις, όπως και η Λαμπρούση. Όλα, όμως, άλλαξαν εντελώς στα δύο επόμενα σετ. Όλα πήγαν στραβά.

Μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή, στο μπλοκ, αλλά και στην επίθεση. Όχι μονάχα κανονικά, αλλά και στην κόντρα επίθεση. Επίσης, στο φιλέ υπήρχε θέμα. Εκεί στις "μάχες" στον... αέρα, οι κοπέλες του Ολυμπιακού είχαν θέμα, με τις πράσινες να παίζουν πιο έξυπνα. Αυτή η χαλάρωση και τα λάθη που έκαναν οι κοπέλες του Θρύλου ήταν η αιτία που χάθηκαν τα δύο επόμενα σετ. Με παρόμοιο τρόπο, αν και στο τρίτο η υποδοχή του Θρύλου δεν ήταν τόσο κακή όσο στο δεύτερο σετ. Όλα αυτά, πάντως, έφεραν το ματς από το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού, στο 2-1 στα σετ για τον Παναθηναϊκό. Με την... πλάτη στον τοίχο, πλέον, οι κοπέλες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς "ξύπνησαν"!

Το τέταρτο σετ ήταν μια άλλη... ιστορία. Δεν είχε σχέση ούτε καν με το πρώτο σετ. Απόλυτη κυριαρχία για τις "ερυθρόλευκες". Ανέβηκε η Τσβετάνοβα, ανέβηκε η Λαζάρεβιτς, η Γιώτα με την Λαμπρούση στο φιλέ, ενώ η Κονόμη συνέχισε να κάνει καλή δουλειά στην πίσω ζώνη. Το πιο σημαντικό, όμως, ήταν ότι οι... ανάσες που πήρε η Χριστοδούλου, την οποία αντικατέστησε η Τέζα, έπιασαν τόπο. Κι αυτό διότι μπόρεσε να καθαρίσει το μυαλό της και να παίξει πιο έξυπνα όταν επέστρεψε. Και να μην ξεχάσουμε τη σταθερή αξία, τη Μαλασάι. Όλες αυτές έκαναν το 2-2, άλλο εάν στο τέλος του σετ δέχθηκαν ένα σερί 6-0 (από 13-24 σε 19-24). Αλλά είχαν βρει ρυθμό και στο τάι μπρέικ έκαναν ό,τι ήθελε. Με το μπλοκ να ανεβαίνει και να παίξει καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του ματς.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15