Εύκολα ο Θρύλος, 3-0 τον Α.Ο. Θήρας

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2019 η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ του Α.Ο. Θήρας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη, «Μ. Μερκούρη», για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον πρώτο γύρο της Volleyleague, όντας μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με την Έμοντς αρχικά και την Λαμπρούση στη συνέχεια, στη θέση του σέρβις, ο Ολυμπιακός, πίεσε στην άμυνα τον Α.Ο. Θήρας και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 και 7-2, δείχνοντας ότι δεν θέλει να αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, διευρύνοντας το προβάδισμα τους στο συν εννιά (14-5). Οι νταμπλούχες Ελλάδας έκαναν «περίπατο» στο πρώτο σετ φτάνοντας με ένα σερί 7-0, από το 14-6, στο 21-6. Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη κάρφωσε δυνατά για το 24-10 και στην επόμενη φάση η Χίπε με πλασέ τελείωσε το σετ, διαμορφώνοντας το 25-10.

Πιο ισορροπημένο, στην έναρξη του, το δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 3-3. Με ένα σερί 3-0 ο Ολυμπιακός, άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά, κάνοντας το 6-3. Η διαφορά έφτασε λίγο αργότερα στο συν οκτώ, 14-6, με τις «ερυθρόλευκες» να είναι οι απόλυτες κυρίαρχες στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 15-11, αλλά η απάντηση της ομάδας του Πειραιά ήταν άμεση, επαναφέροντας τη διαφορά στο συν έξι, για το 19-13. Η Λάουρα Έμοντς κάρφωσε για το 24-17 και η Χίπε τελείωσε και αυτό το σετ, γράφοντας με άσσο το 25-17, για το 2-0 στα σετ υπέρ του Ολυμπιακού.

Το τρίτο σετ άρχισε όπως τελείωσε το δεύτερο, με άσσο της Χίπε, για το 1-0. Οι «ερυθρόλευκες» έχτιζαν σιγά σιγά μια διαφορά, φτάνοντας αρχικά στο 12-8 και στη συνέχεια στο 17-9, με όπλο τους την πολύ καλή άμυνα αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση. Η κυριαρχία του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να αμφισβητηθεί, το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε τις φιλοξενούμενες για το 20-11 και η Κωνσταντίνα Βλαχάκη, με άσσο, έκανε το 21-11. Λάθος στο σέρβις από την ομάδα της Σαντορίνης , διαμόρφωσε το 22-13, η Έμοντς κάρφωσε για το 23-14 και η Χίπε, με έναν ακόμα «ερυθρόλευκο» άσσο, έφερε το σετ στο ματς μπολ για να γραφτεί το τελικό 25-14. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σάσκια Χίπε με 20 πόντους, εκ των οποίων πέντε άσσοι και την ακολούθησε η Έμοντς με 16.

Τα σετ: 3-0 σε 58',  25-10 (17'), 25-17 22'), 25-14 (19')