Στις 8 καλύτερες ομάδες του CEV Cup ο Αυτοκράτορας!

Ιστορία συνεχίζει να γράφει η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, εντός και εκτός συνόρων. Ο Θρύλος, λοιπόν, με τη νίκη του με 3-1 σετ επί της BBSK, στο «Μελίνα Μερκούρη», προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, συνεχίζοντας το ευρωπαϊκό του ταξίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην τουρκική ομάδα, πήραν τα δύο σετ που χρειάζονταν και εξασφάλισαν, μπροστά στον κόσμο τους, την πρόκριση στην επόμενη φάση. Πρώτος σκόρερ του Θρύλου ήταν ο Τόντορ Αλεξίεφ, έχοντας 24 πόντους,

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 χάρη σε πόντους του Μάρκους Μπέμε, ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 2-3. Η τουρκική ομάδα αύξησε, σταδιακά, τη διαφορά ακόμα και στο 4-9, αλλά ο Θρύλος με σερί πόντους του Πετρέα, μείωσε σε 8-11. Στη συνέχεια του εν λόγω διαστήματος, η BBSK συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, παίρνοντας το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του. Μάλιστα, προηγήθηκε με το… καλημέρα με +4 (6-2) και 15-11 στη συνέχεια. Οι πρωταθλητές Ελλάδας διατηρούσαν διαφορά 2-3 πόντων, ωστόσο οι Τούρκοι κατάφεραν από το 24-22, να ισοφαρ΄σιουν σε 24-24. Εκεί, λοιπόν, ανέλαβαν δράση οι Γκάβιν Σμιτ και Μάρκους Μπέμε, οι οποίοι με δικούς τους πόντους, έκαναν το 26-24, δίνοντας το σετ στην ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ.

Στο τρίτο σετ, οι Πειραιώτες πήραν μία διαφορά τριών πόντων (12-9), ωστόσο στη συνέχεια το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 20-20. Εκεί, λοιπόν, ο Θρύλος προηγήθηκε με 24-21, με τον Ράουνβερντικ, με καρφί, να διαμορφώνει το 25-22, «κλειδώνοντας» την πρόκριση στους «8» του CEV Cup, μιας και η ομάδα χρειαζόταν 2 σετ για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ του ματς, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 25-19, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του CEV Cup.

Τα σετ: 22-25, 26-24, 25-22, 25-19