Έκανε το 43-0 και τώρα... Μπουργκάς

Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση συνεχίζει να βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή, στο Ρέντη, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι», λοιπόν, ήταν καταιγιστικοί, έκαναν το 15/15 στη Volleyleague, πανηγυρίζοντας, μάλιστα, την 43η διαδοχική τους νίκη στη διοργάνωση. Στατιστικό που αποδεικνύει την καθολική υπεροχή του Αυτοκράτορα εντός συνόρων. Πλέον ο Θρύλος επικεντρώνεται στη ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης (14/2,) με αντίπαλο την Μπουργκάς, στο Ρέντη, όπου θα κρίνει την πρόκριση στους «4» του CEV Cup.

Στην έναρξη του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-5 αλλά ισοφάρισαν άμεσα σε 5-5 και στην εξέλιξη του σετ ανέβασαν στροφές και κατάφεραν  να κυριαρχήσουν απόλυτα.  Από το 6-6 που ακολούθησε ο Θρύλος έτρεξε ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο προηγήθηκε με +4, με τον Πετρέα να γράφει με μπλοκ το 10-6. Μετά το 11-8, οι «ερυθρόλευκοι» με νέο 6-0 σερί έφτασαν στο 17-8 με επίθεση του Σμιτ και η διαφορά τους έγινε διψήφια στο 20-10, το οποίο σημείωσε ο Αλεξίεφ. Ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια έγραψε το 25-14 χάρη στο οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με 1-0 στα σετ.

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 και με 8-5 με τον Σμιτ συνεχίζοντας στα επίπεδα που τελείωσε το προηγούμενο σετ, για να φτάσει στο 13-10 με τον Πετρέα. Από το 15-13 που διαμόρφωσε ο Τερβαπόρτι, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα 5-0 σερί εξαιτίας του οποίου έμειναν πίσω στο σκορ με 15-18. Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε με τρεις σερί πόντους  για την ισοφάριση σε 18-18, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο –πόντο έκτοτε και τους φιλοξενούμενους μπροστά μέχρι το 20-21. Με μπλοκ του Πετρέα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου και προηγήθηκε μετά από ώρα με 22-21, ύστερα από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ. Με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο πρωταγωνιστή ο Θρύλος απέκτησε «αέρα» δυο πόντων για το 23-21 ενώ ακολούθησε ένα ακόμα κερδισμένο μπλοκ άουτ, με τον Σμιτ αυτή τη φορά για το πρώτο σετ μπολ και το 24-21.  Ο Καναδός διαγώνιος του Ολυμπιακού πήγε στο σερβίς και με εντυπωσιακό άσσο «έγραψε» το 25-21 ολοκληρώνοντας ιδανικά το 5-0 σερί από το 20-21, χάρη στο οποίο προήλθε το 2-0 στα σετ!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά στο 3ο σετ και μετά το 8-8, διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας στο 10-8 με τον Σμιτ και στο 16-13 στη συνέχεια με τον Ζουπάνη. Στην εξέλιξη του σετ, ο έλεγχος παρέμεινε στην πλευρά του Θρύλου και με δυο σερί πόντους του Τόντορ Αλεξίεφ διαμορφώθηκε το 20-15. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 25-18 και την τελική επικράτηση με 3-0 και πλέον βλέπουν μπροστά τους τον σπουδαίο επαναληπτικό με τη Μπουργκάς, την ερχόμενη Πέμπτη (14/2, 17:00) στο Ρέντη.

Τα σετ: 3-0 25-14 (21’), 25-21, 25-18