Τα έδωσε όλα κόντρα στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια...

Αρθρογράφος: Νίκος Σαββίδης
ΝΙΚΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού κόντρα στην Τρεντίνο, στο Ρέντη, για την πρώτη «μάχη» της φάσης των «4» του CEV Cup, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με την ψυχή τους στο τάραφλεξ, έδωσαν ό,τι είχαν, ωστόσο υπέκυψαν στην ανωτερότητα της πανίσχυρης πρωταθλήτριας κόσμου, η οποία απέκτησε σαφές πλεονέκτημα για την πρόκρισή της στον τελικό, ενόψει και της ρεβάνς στην Ιταλία. Να σημειωθεί ότι ο λαός του Θρύλου ήταν φανταστικός, δημιούργησε τρομερή ατμόσφαιρα και δεν σταμάτησε να τραγουδάει και να στηρίζει την ομάδα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον άσσο του Τερβαπόρτι, ωστόσο η ιταλική ομάδα έκανε γρήγορα το 3-1. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στη συνέχεια σε 6-6 και 7-7 με άσσο του Μπέμε και καρφί του Σμιτ, αλλά η παγκόσμια πρωταθλήτρια ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της, με αποτέλεσμα να προηγηθεί και με +7 (14-21). Το σκορ του πρώτου σετ διαμορφώθηκε στο 17-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε πόντους των Σμιτ με 9-13. Ο Θρύλος μείωσε σε 14-16 και 17-20, αλλά η Τρεντίνο πήρε το σετ με 19-25. και Πετρέα. Ο Αλεξίεφ έκανε το 4-1, αλλά στη συνέχεια οι Ιταλοί αντέδρασαν και πήραν αρχικά το προβάδισμα με 7-5. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 9-9, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και πήραν το προβάδισμα με 14-10 και 21-17, για να πάρουν το σετ με 25-19.

Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν συγκλονιστικό μέχρι το φινάλε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο καθ’ όλη τη διάρκεια και συγκεκριμένα μέχρι το 24-24, με τους Ιταλούς, όμως, να επικρατούν με 26-24 στις λεπτομέρειες, κάνοντας το 3-0.

Τα σετ: 17-25, 19-25, 24-26