ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ - ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

Φύγαμε για το ένατο σερί Κύπελλο!

Εύκολη πρόκριση στο Final 4 που θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 5-7 Απριλίου στις Σέρρες πήρε η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού μετά τη νίκη με 3-0 σετ επί της Θέτιδας Βούλας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Εκεί, οι «ερυθρόλευκες» του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς θα βρεθούν για 11η διαδοχική χρονιά και θα διεκδικήσουν το 9ο σερί κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του τμήματος.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Χούντ με 17 πόντους και 57% ποσοστό στην επίθεση, έχοντας επίσης 2 άσσους και 2 πόντους από μπλοκ και την ακολούθησε η Βλαχάκη με 15.

Η κλήρωση του Final 4 θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 14 Μαρτίου, στις 12:00 το μεσημέρι στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ.

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε δυσκολίες στην αναμέτρηση και πήρε τη νίκη με σχετική ευκολία. Επέβαλε το ρυθμό του από την αρχή και έφτασε στο 25-17 με τους πόντους από τη Βλαχάκη, της Χουντ και της Έμοντς στο φινάλε του πρώτου σετ.  Στο δεύτερο, η Θέτις Βούλας προηγήθηκε με 1-4, αλλά η απάντηση από τον Θρύλο ήταν άμεση, μιας και το σκορ έγινε 5-4. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6, όπου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 4-0 για το 10-6, προβάδισμα που διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ. Δυο διαδοχικά λάθη από τις φιλοξενούμενες έφεραν το σετ στο 23-16. Άπιαστο καρφί της Χουντ διαμόρφωσε το 24-17 και από την προσπάθεια της Λαμπρούση γράφτηκε το 25-17 και το 2-0 στο παιχνίδι.

Ίδια εικόνα με εκείνη του δεύτερου σετ είχαμε και στο τρίτο, όπου η Θέτις Βούλας προηγήθηκε 3-5, αλλά ακολούθησε «ερυθρόλευκη» κυριαρχία. Με «όπλο» την άμυνά του και την πίεση από το σερβίς ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στη συνέχεια του σετ παίρνοντας προβάδισμα με 18-14. Η Χούντ με δυνατό καρφί διαμόρφωσε το 24-19 και με άσσο η Λαμπρούση έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-0 σετ, με το 25-19 του τρίτου σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 1:06, 25-17 (23'), 25-17 (21΄), 25-19 (22΄)