ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ήττα στο Ζηρίνειο για τον Ολυμπιακό!

Την ήττα με 3-1 σετ, στο Ζηρίνειο, από την Κηφισιά, γνώρισε ο Ολυμπιακός για την 20ή αγωνιστική της Volley League, παρουσιάζοντας κακή εικόνα στα τρία από τα τέσσερα σετ. Δεν άλλαξε κάτι, απλώς πήρε μικρή παράταση η εξασφάλιση της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ.

Από την αρχή του ματς ο Ολυμπιακός έδειξε ότι δεν ήταν συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, καθώς στο πρώτο σετ βρέθηκε πίσω στην αρχή με 7-3. Στη συνέχεια όμως οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να φτάσουν στο 18-18, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 21-18, μέχρι που κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ έγινε πραγματικό ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός πήρε μία διαφορά τριών πόντων με σκορ 5-8, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 πέρασαν μπροστά με 9-8. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με την Κηφισιά να τρέχει ένα σερί 5 διαδοχικών πόντων για το 14-11, ένα προβάδισμα που κράτησε μέχρι το 18-17, όταν ισοφάρισαν οι «ερυθρόλευκοι» σε 18-18 με τον Ράουβερντινκ. Οι Πειραιώτες πήγαν το σετ στο 23-24 με τον Αλεξίεφ, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή, αφού η Κηφισιά προσπέρασε ξανά με 25-24 και πήρε το σετ με 26-24 κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-0, με δυο άσσους του Τερβαπόρτι (0-2, 0-4) και εμφανή διάθεση αντίδρασης, φτάνοντας στο 8-2 με μπλοκ του Ανδρεάδη και στο 10-3 με επίθεση του Σμαραγδή. Με κερδισμένο μπλοκ του Τερβαπόρτι διαμορφώθηκε το 12-5 και με άσσο του Σμιτ το 13-5 υπέρ του Θρύλου, ο οποίος διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Ακολούθησε στη συνέχεια το 8-16 με τον Ράουβερντινκ για να φτάσει σε διψήφιο αριθμό η διαφορά στο 9-19 που διαμόρφωσε ο Σμιτ. Ο Τερβαπόρτι έγραψε με άσσο το 9-21, ο Σμιτ με μπλοκ το 9-22 και με τον ίδιο τρόπο προήλθε το 25-12 χάρη στο οποίο μείωσε ο Ολυμπιακός με 2-1 τα σετ.

Πιο κλειστό και ισορροπημένο ήταν το τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 8-8. Στο σημείο αυτό η Κηφισιά απέκτησε τα προβάδισμα, το οποίο διατήρησε στην εξέλιξη του σετ. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-16 αλλά οι γηπεδούχοι διεύρυναν τη διαφορά φτάνοντας στο 21-17 και στο 24-20. Ακολούθησε το 24-22 με τον Ράβουρεντινκ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής αφού η Κηφισιά πήγε στο 25-22 και στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 25-22 (27’), 26-24 (29’), 12-25 (20’), 25-22 (26’)