"Έπεσε" στο τέλος!

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague υπέστη ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν τα κατάφεραν στη Σύρο, κόντρα στον πάντα μαχητικό Φοίνικα και ηττήθηκαν 3-2 στο τάι μπρέικ, σε ένα ματς που κράτησε 140 λεπτά, δηλαδή σχεδόν δυόμισι ώρες.

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Πιάτσα θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, φτάνοντας σε μια μεγάλη ανατροπή αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, αλλά σε καίρια σημεία στο φινάλε του 5ου σετ έγιναν λάθη, σε άμυνα και επίθεση, τα οποία κόστισαν. Μην ξεχνάμε, όμως, ότι έχουμε να κάνουμε με μια νέα ομάδα που τώρα "χτίζεται" και θα χρειαστεί λίγο χρόνο για να μπορέσει να αποκτήσει την απαραίτητη ομοιογένεια και χημεία για να μπορέσει να κάνει πρωταθλητισμό!

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ, αλλά μετά τα μισά πέρασε μπροστά στο σκορ και από εκείνο το σημείο δεν ξανακοίταξε πίσω. Με τον Έγκλεσκαλνς να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός στην επίθεση. Ακριβώς αντίθετο το σκηνικό στο δεύτερο σετ. Ο Θρύλος προηγήθηκε με 14-18, αλλά εκεί έπαθε... μπλακ άουτ και το αποτέλεσμα ήταν να γίνει το 1-1. Το τρίτο σετ ήταν εντελώς καταστροφικό. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον Φοίνικα που έπαιρνε πόντους από αρκετούς παίκτες του, ενώ την ίδια ώρα ο Έγκλεσκαλνς είχε κολλήσει επιθετικά και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να... ακολουθήσει. Αποτέλεσμα το 2-1 σε 26’.

Στο τέταρτο σετ, όμως, με την είσοδο του Κοκκινάκη που έδωσε λύσεις, αλλά και τον Όγκουρτσακ που πήρε μπάλες, έδωσαν... αέρα στον Ολυμπιακό. Όμως κι εκεί έγιναν λάθη και πήγε να "στραβώσει" το ματς, αλλά ο Έγκλεσκαλνς και ο Κοκκινάκης έφεραν το 24-26 και την ισοπαλία στα ετ (2-2). Για να φτάσουμε στο τάι μπρέικ που ο Θρύλος μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε με 6-8 και 8-10, αλλά εκεί έγιναν πολλά λάθη, ο Φοίνικας ισοφάρισε 10-10, φτάσαμε στο 13-13, όμως η ψυχραιμία, το καθαρό και η τύχη που είχαν οι Συριανοί έπαιξαν ρόλο για να γίνει το 16-14 και το 3-2 σετ για τους Κυκλαδίτες.

Τα σετ: 23-25 (31’), 25-23 (29’), 25-20 (26’), 24-26 (33’), 16-14 (21’).