Εύκολα στον τελικό

Με συνοπτικές διαδικασίες και με 2-0 νίκες ο Ολυμπιακός πέρασε στον τελικό της Α1 βόλεϊ Γυναικών. Μετά τη νίκη 3-0 στο Ρέντη την περασμένη Τετάρτη, οι "ερυθρόλευκες" τις ντούμπλαραν απέναντι στον Πανναξιακό, νικώντας με το ίδιο σκορ και στη Νάξο.

Και πλέον θα περιμένουν τον αντίπαλό τους, καθώς η άλλη ημιτελική σειρά ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΑΟ Θήρας είναι στο 1-1. Ό,τι κι αν γίνει εκεί, οι τελικοί θα ξεκινήσουν από το "Μελίνα Μερκούρη", καθώς ο Θρύλος έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, στο δρόμο για το 4ο σερί πρωτάθλημα και νταμπλ, αντίστοιχα.

Στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός μπήκε δυνατά (5-0, 8-4), αλλά τα κορίτσια του Θρύλου αντέδρασαν και ανέκαμψαν (11-12), κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα (13-16, 20-21) αλλά στο τέλος ανέβασαν στροφές και έκαναν το 0-1 στα σετ με 21-25. Το δεύτερο σετ ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικό. Εκεί έγινε "μάχη" με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Χέρι-χέρι ως το τέλος με 23-23 και 24-24, αλλά εκεί "μίλησε" η διαφορά ποιότητας που έχουν οι "ερυθρόλευκες" για το 0-2 με 26-24. Ανάλογη εικόνα και στο τρίτο σετ ως το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Εκεί η ομάδα της Νάξου ήταν μπροστά (16-15), αλλά στο τέλος με σερί 10-2 οι κοπέλες του Ολυμπιακού πήραν το σετ με 25-18 για να φτάσουν στη νίκη με 3-0 σετ!

Τα σετ: 0-3,  21-25 (29’), 24-26 (30’), 18-25 (28’).