Εύκολη φιλική νίκη και πανέτοιμη για το πρωτάθλημα

Εύκολη νίκη με 3-0 σετ επί της Θέτιδας Βούλας, στο Ρέντη, στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας της, πήρε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μια εβδομάδα πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων για το πρωτάθλημα, λοιπόν, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν σε πολύ καλή κατάσταση και ετοιμότητα, με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να έχει ξανά την ευκαιρία να δοκιμάσει πράγματα. Θυμίζουμε, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει τον Πορφύρα εκτός έδρας, το ερχόμενο Σάββατο (19/10, 20:00).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Ζιβογίνοβιτς, Χούντ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Λαμπρούση και λίμπερο την Κονόμη. Με τη Λαμπρούση να πιέζει από το σερβίς οι νταμπλούχες Ελλάδας προηγήθηκαν με 4-1 και διατηρώντας το προβάδισμα έφτασαν αρχικά στο 8-5 και το 13-8 στη συνέχεια. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, προηγήθηκαν 18-8 και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ, ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα, καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά πάνω από δυο πόντους. Η Χούντ κάρφωσε για το 15-15 για να ακολουθήσουν εκ νέου διαδοχικές ισοπαλίες. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-20 από λάθος στην επίθεση της ομάδας της Βούλας και πήρε το σετ με 25-22, για το 2-0 στον αγώνα.

Άπιαστο καρφί της Χίπε και συν δυο για τον Ολυμπιακό (5-3), που έτρεξε, μετά το 3-3, ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 8-3. Δυνατό σερβίς της Ζακχαίου, δυσκόλεψε την αντίπαλη άμυνα και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε την επίθεση της Θέτιδας, για το 12-7. Ανώτερος και συγκεντρωμένος ο Ολυμπιακός, διατήρησε τη διαφορά, αντέδρασε σωστά στην πίεση του αντιπάλου και πήρε το σετ με 25-22, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 3-0 σε 1:04. Πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 14 πόντους και ακολούθησαν η Τοστίδου με 9 και  Χούντ με 8.

Τα σετ: 3-0 σε 1:04, 25-14 (18'), 25-22 (22'), 25-22 (24')