ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Έτσι πονάει πιο πολύ!

Την πρόκριση στους τελικούς του League Cup «Νίκος Σαμαράς» πήρε ο Ολυμπιακός, παρά την ήττα με 3-1 σετ από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο, αλλά πήραν αυτό που ήθελαν. Ο ΠΑΟΚ πήρε τα τρία πρώτα σετ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο «χρυσό» σετ, το οποίο κατέληξε στον Θρύλο με 15-9. Έτσι, θα διεκδικήσει για ακόμη μία χρονιά το τρόπαιο σε διπλούς τελικούς απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του ήταν ισορροπημένο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μέχρι τέσσερις πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε, ισοφάρισε με Ασπιώτη και Χουσάι για το 19-19 και 21-21, αντίστοιχα. Μάλιστα, παρά το γεγονός πως είχε σετ μπολ με τον άσο του Χουσάι, ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σερ με 26-24. Το δεύτερο ήταν σχεδόν όπως και το πρώτο. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον Πετρέα με άσο να κάνει το 14-14 και τον Φίνγκερ να δίνει το προβάδισμα με 15-14. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 2-0 σετ με 25-21

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός ούτε στο τρίτο σετ, όπου δεν έβγαλε αντίδραση. Από το 11-11, φτάσαμε στο 17-13 υπέρ του ΠΑΟΚ, με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν σε 17-16 με ένα σερί 3-0. Από το 23-20 ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 23-22, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 3-0 σετ με 25-22. Ο αγώνας οδηγήθηκε στο «χρυσό» σετ, εκεί που ο Θρύλος κυριάρχησε κατά κράτος, βγάζοντας ψυχή. Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 4-2 και 8-4 με τον Πετρέα. Το παιχνίδι διεκόπη στο 10-6 υπέρ του Ολυμπιακού και επαναλήφθηκε η φάση, κάτι που έγινε και στο 14-8. Εν τέλει, ο Θρύλος πήρε το «χρυσό» σετ με 15-9, μαζί και την πρόκριση στους τελικούς του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-22, 9-15