ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Θρυλικό «διπλό» στην Ουγγαρία και βήμα πρόκρισης!

Τεράστια, μάγκικη και κομβικής σημασίας νίκη με 3-1 σετ επί της Μπεκεσκάμπα, στην Ουγγαρία, πήρε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, για το πρώτο ματς της φάσης των «8» του Challenge Cup.

Οι «ερυθρόλευκες», πέραν του πρώτου σετ, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, επέβαλλαν το ρυθμό τους στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και πήραν το πολυπόθητο «διπλό».

Έτσι, οι θρυλικές κοριτσάρες έκαναν μεγάλο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης, κάτι που θέλουν να «κλειδώσουν» στη ρεβάνς της Τρίτης (3/3, 17:30), στο Ρέντη, μπροστά στον κόσμο τους.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 0-3, χάρη σε πόντους των Λαμπρούση, Χίπε και Χριστοδούλου. Στη συνέχεια, το παιχνίδι ισορρόπησε με διαδοχικές ισοπαλίες, μέχρι το 11-11 και το 17-17. Κάπου εκεί, τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς ανέβασαν την απόδοσή τους και προηγήθηκαν με 20-23, έπειτα από μπλακ άουτ της Ζακχαίου. Ωστόσο, ακολούθησαν πολλά λάθη και… μπλακ άουτ από την ομάδα του Πειραιά, με τις Ουγγαρέζες να παίρνουν το σετ με 26-24.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ, η Μπεκεσκάμπα μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 6-3. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ανέβασε… στροφές, με την Χίπε, με τρομερό άσσο, να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 8-8. Η Σκοτ έκανε το 9-11, ενώ η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε και με +4 (14-18), έπειτα από μπλοκ της Ζακχαίου. Οι «ερυθρόλευκες» στη συνέχεια έκαναν αρκετά λάθη, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 23-23, αλλά με πόντο της Χίπε και λάθος των γηπεδούχων, οι νταμπλούχες πήραν το σετ με 23-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, έπειτα από 3 διαδοχικούς πόντους της Ζιβογίνοβιτς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-9, με τη Σκοτ λίγο αργότερα να κάνει το 6-11, με τρομερό κάρφωμα. Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά μεγάλωνε για τις νταμπλούχες Ελλάδας, οι οποίες προηγήθηκαν ακόμα και με 10-18, μετά από πόντο της εξαιρετικής Χίπε. Έτσι, η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε εύκολα το σετ με 19-25 και έκανε το 2-1.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ ήταν πιο ισορροπημένο. Μπορεί ο Ολυμπιακός να προηγήθηκε με 1-4 και 3-6 (double score), ωστόσο στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Μετά το 19-20, όμως, οι «ερυθρόλευκες» ήταν πιο ψύχραιμες, έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το σετ με 23-25, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη, που τους δίει το πλεονέκτημα για πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Τα σετ: 1-3 σε 1:57, 26-24 (31'), 23-25 (29'), 19-25 (26'), 23-25 (31')