Και τώρα Κραϊόβα

Μετά τη νίκη 3-1 στην Εσθονία στο πρώτο ματς, ο Ολυμπιακός είχε το πάνω... χέρι κόντρα στην Παρνού. Και το επιβεβαίωσε στο δεύτερο ματς, στο "Μελίνα Μερκούρη" στο Ρέντη. Οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν για δεύτερη φορά τον αντίπαλό τους, αυτή τη φορά με 3-0 σετ (25-23, 25-17, 25-15) και πήραν με πανηγυρικό τρόπο το εισιτήριο για τη φάση των "16" του CEV CUP. Εκεί θα αντιμετωπίσουν την ρουμανική Κραϊόβα, η οποία απέκλεισε την Φάτρα Ζλιν.

Όλα τα... λεφτά ήταν το πρώτο σετ. Αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τον Πουλκ να κάνει "ζημιά" στον Θρύλο και να κρατά μπροστά στο σκορ τους Εσθονούς. Καθοριστικό σημείο ήταν στο 19-21 υπέρ της Παρνού. Ο Τσουκ πήρε ένα μπλοκ, ένα μπλοκ άουτ και έναν ακόμα πόντο, κάνοντας το σκορ 22-22. Η πίεση λειτούργησε εις βάρος της Παρνού, ο Λέπικ έκανε λάθος (23-22), για να αναλάβουν δράση οι Τσουκ (24-23) και Όκγουρτσακ (25-23 με μπλοκ) και να κάνουν το 1-0 σετ σε 29’.

Η συνέχεια, τα επόμενα δύο σετ, είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός, με ανεβασμένους και τον Όγκουρτσακ και τον Τσουκ, σε σχέση με το τελευταίο ματς πρωταθλήματος με τον Φοίνικα στη Σύρο. Παράλληλα, όσο περνούσε η ώρα οι "ερυθρόλευκοι" βελτιώνονταν στο μπλοκ, ενώ οι νταμπλούχοι Εσθονίας έκαναν πολλά λάθη. Αποτέλεσμα να έρθει μέσα σε 26 λεπτά το 2-0 στα σετ (25-17) και ο Ολυμπιακός να τελειώσει με την υπόθεση της πρόκρισης στον επόμενο γύρο. Στο τρίτο σετ ο Πιάτσα έκανε ορισμένες αλλαγές, ξεκινώντας με Κοκκινάκη και Σακόγλου, αργότερα έβαλε μέσα και Σφενδυλάκη και Γκούζντα, αλλά αυτό δεν άλλαξε το αγωνιστικό πρόσωπο του Θρύλου. Καλύτερος από τους Εσθονούς, με σωστές επιλογές στην επίθεση και μέσα σε 24’ έγινε το 25-15 και το τελικό 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 25-23 (30’), 25-17 (25’), 25-15 (23’).