ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Χωρίς να ζοριστεί

Book Small Mobile

Την πρόκριση στο Final 4 του League Cup εξασφάλισε ο Ολυμπιακός στο Βόλεϊ Ανδρών μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς, στο τελευταίο παιχνίδι του Γ’ Ομίλου της διοργάνωσης.

Έτσι, ο Θρύλος θα διεκδικήσει τον 7ο τίτλο του στη διοργάνωση. Πρώτο σκόρερ ήταν ο Έγκλεσκαλνς με 20 πόντους. Ακολούθησαν οι Μιγιαϊλοβιτς με 17, Βουλκίδης και Εφραιμίδης με 10.

Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν από την αρχή στον αγώνα. Λίγο πριν το τέλος και με την Κηφισιά να πλησιάζει στο σκορ (21-19), ο Ολυμπιακός με νέο σερί τριών πόντων έδιωξε εκ νέου την πίεση των φιλοξενούμενων για το 25-21 που του έδωσε το προβάδισμα στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ (6-7 και 15-17) αλλά απάντησαν με ένα απίθανο σερί 7-0 για το 22-17. Τα υπόλοιπα ήταν... ιστορία και έτσι έγινε το 2-0 στα σετ με 25-19.

Στο 3ο σετ, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ξεκίνησε δυνατά και κυριάρχησε. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 25-18 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Tα σετ: 3-0 σε 1.12.  25-21 (25’), 25-19 (23’), 25-18 (24’)