Εύκολο πέρασμα από τη Λαμία

Εύκολη νίκη εκτός έδρας με 3-0 σετ (18-25, 17-25, 15-25) επί της Λαμίας πήρε ο Ολυμπιακός για την 7η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Αυτή ήταν η 6η νίκη για την ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Μαρία Γενιτσαρίδη με 15 πόντους ενώ ακολούθησαν με 8 η Κατερίνα Γιώτα και η Ιλιόνη Κελεσίδη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε γρήγορα προβάδισμα τριών πόντων, αφού προηγήθηκε της Λαμίας με 7-4 και 10-7, ενώ στη συνέχεια, με δύο σερί πόντους από την Γενιτσαρίδη και καρφί της Κελεσίδη, έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +5 (9-14). Ο Θρύλος διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά του και έτσι, έκανε το 21-16 επί των γηπεδούχων με μπλοκ της Γιώτα. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 23-15 με την Ξανθοπούλου, ενώ κέρδισαν το πρώτο σετ κόντρα στην Λαμία με 25-18, με ωραίο πόντο από την Γενιτσαρίδη.

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» και στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο, η οποία, παίζοντας με απόλυτη συγκέντρωση, προηγήθηκε με 5-0 και στη συνέχεια, με +8 (1-9) μετά από άουτ των γηπεδούχων. Η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο κόντρα στην Λαμία και έφτασε το σκορ στο 13-5, αλλά και στο +9 (7-16) για πρώτη φορά! Προβάδισμα το οποίο αύξησε ακόμη περισσότερο ο Ολυμπιακός, φτάνοντας στο +11 (12-23, 13-24), ενώ στη συνέχεια, έκανε το 2-0 κόντρα στην Λαμία, με 25-17.

Με προβάδισμα 5-0 επί των γηπεδούχων ξεκίνησε και στο τρίτο σετ ο Θρύλος, ο οποίος έφτασε άνετα στο 7-1. Στη συνέχεια του σετ, οι «ερυθρόλευκες» δεν δυσκολεύτηκαν, συνέχισαν την κυριαρχία τους φτάνοντας με άνεση στο 25-15, για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ, στην έδρα της Λαμίας. Επόμενος αντίπαλος ο Πορφύρας, τον οποίο θα φιλοξενήσει ο Ολυμπιακός το Σάββατο (13/11) στις 18:00 στο Ρέντη.

Τα σετ: 0-3 σε 1.:07. 18-25 (22'), 17-25 (22'), 15-25 (23')