Άνετος και ωραίος ο Θρύλος

Άνετη βραδιά πέρασε ο Ολυμπιακός στο γήπεδο του Ηλυσιακού όπου σε παιχνίδι για τη 16η αγωνιστική της Volley League Γυναικών νίκησε με 3-0 σε 64 λεπτά αγώνα! Ακολουθεί η νοκ-άουτ «μάχη» με τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου (19/1). Πρώτη σκόρερ ήταν η Άγκοστ με 13 πόντους, 12 είχε η Μαριλανα Κόστα, 11 η Χίπε, ενώ οι «ερυθρόλευκες» μέτρησαν επτά άσσους και 11 μπλοκ.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, με καρφί της Κελεσίδη, στη συνέχεια βρέθηκε πίσω με 9-5 από τον Ηλυσιακό, όμως αντέδρασε και μείωσε σε 9-8, με πρώτο χρόνο της Γιώτα. Με καρφί της Χίπε, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πήραν προβάδισμα με 13-11 και παρότι βρέθηκαν πίσω με 16-15 από τις γηπεδούχες, πάτησαν «γκάζι», «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και προηγήθηκαν με +3 (16-19) με την Χίπε. Με δύο σερί πόντους της Χίπε, τα κορίτσια του Θρύλου «έγραψαν» το 23-19 επί του Ηλυσιακού και έτσι, με μπλοκ των Κελεσίδη και Γιώτα, κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-19 (0-1).

Τυπική διαδικασία ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-4 με άσο της Κελεσίδη, και 20-7 με ωραίο πλασέ της Άγκοστ. Με νέο πόντο της Άγκοστ, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι έκανε το 21-8 και με δυνατό καρφί της Χίπε, προηγήθηκε με 2-0 επί του Ηλυσιακού, με 25-10!

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 επί των γηπεδούχων, με πάιπ της Γενιτσαρίδη και λίγο αργότερα, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 12-8, με μπλοκ άουτ της Άγκοστ, με την οποία έκανε και το 20-11, «εκτοξεύοντας» στο +9 τη διαφορά! Η Μαριάνα Κόστα πέτυχε τον τελευταίο πόντο στο τρίτο σετ (25-14) και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ 0-3 σε 1.04: 19-25 (24’), 10-25 (19’), 14-25 (21’)