Λύγισε την ΑΕΚ και μπήκε με το δεξί ο Θρύλος!

Εκκίνηση με το δεξί έκανε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού στο νέο πρωτάθλημα, μιας και νίκησε 3-1 σετ την ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Ανώτερος ο Θρύλος, θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς με 3-0 σετ αν δεν είχε χάσει το δεύτερο ενώ ήταν μπροστά με 24-20! Πήρε μία καθαρή νίκη ο Ολυμπιακός του Λορέντζο Μιτσέλι και έδειξε ένα δείγμα της ποιότητάς του. Έδειξε καλή εικόνα στον πρώτο του επίσημο αγώνα και όσο περνάνε τα παιχνίδια θα γίνεται όλο και καλύτερος.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0, όμως ισοφαρίστηκε (3-3) από την ΑΕΚ, με την Κούμπουρα να «χτυπάει», για το 4-3, μετά από εξαιρετική πάσα της Χριστοδούλου. Η Σέρβα διαγώνια σκόραρε ξανά, για το 5-3, όμως στη συνέχεια, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω από τις «κιτρινόμαυρες» με 8-6. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά, με 9-8, με δυνατό χτύπημα της Κούμπουρα, με την Γουίντερς να «γράφει» το 10-9. Με δύο άσσους της Εμμανουηλίδου και ωραίο καρφί της Γουίντερς, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +4 (13-9), με την Σάλας να διατηρεί τη διαφορά (16-12). Ο Θρύλος έφτασε στο +5 (17-12), με μπλοκ της Όλμπρεχτ, η Κούμπουρα σκόραρε για άλλη μία φορά (18-13), όμως οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 19-16, από 19-13. Με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν και πάλι στο +5 (23-18) σε ένα κρίσιμο σημείο, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-18, μετά από άουτ επίθεση των «κιτρινόμαυρων». Να σημειωθεί, ότι στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μέτρησε πέντε μπλοκ, με την Κούμπουρα να μετράει οκτώ πόντους, με 7/8 επιθέσεις (1 μπλοκ).

Χαμένη ευκαιρία, από 24-20... 24-26 και 1-1!

Με μπλοκ της Σάλας και πάιπ της Γουίντερς, ο Θρύλος πήρε «αέρα» τριών πόντων (4-1) στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε. Η Σάλας σκόραρε ξανά (5-4), η Κούμπουρα έκανε το 6-4, με την Χριστοδούλου να μπλοκάρει δυνατά, για το 8-6 των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός ισοφαρίστηκε (8-8), η Γουίντερς έδωσε προβάδισμα (9-8), ενώ μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +2 (10-8). Η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 11-11 και 12-12, στη συνέχεια έκανε το 13-12, με μπλοκ, με την Γουίντερς να καρφώνει, για το 19-18. Η Αμερικανίδα ακραία «χτύπησε» ξανά, με μπλοκ άουτ, για το +2 (21-19) του Θρύλου, με την Χριστοδούλου να πετυχαίνει άσσο, για το 22-19. Η Γουίντερς ανέβασε τη διαφορά στο +4 (23-19), η ίδια έκανε και το 24-20, όμως η ΑΕΚ έτρεξε σερί 6-0 και ισοφάρισε (1-1) με 26-24.

Αντίδραση, προβάδισμα 7-0 και 2-1 (25-17)

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο σετ ήταν εξαιρετικό. Τα κορίτσια του Θρύλου έβγαλαν αντίδραση από το χαμένο δεύτερο σετ και με άσσο της Γουίντερς, προηγήθηκαν με 7-0. Με έξυπνο πλασέ της Χριστοδούλου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 10-5, με την Βλαχάκη να καρφώνει άουτ, για το 11-5. Μετά από άουτ σερβίς της Σίλβα, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +7 (14-7), ενώ η Χριστοδούλου πέτυχε άσσο, για το +8 (16-8). O Θρύλος διατήρησε τον έλεγχο του σετ, προηγήθηκε με 20-10, με άουτ επίθεση της ΑΕΚ, με την Σάλας να κάνει το 22-14 και την Κούμπουρα το 23-14, με άσσο! Στη συνέχεια, η Σάλας οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-16), με την Νώτη να σερβίρει στο φιλέ, για το 25-17 (2-1).

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και νίκη με 3-1!

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 5-1, όμως μείωσε σε 5-2, με την Κούμπουρα. Η Σέρβα διαγώνια μείωσε ξανά, αυτή τη φορά σε 7-6 και 9-8, με την Όλμπρεχτ να ισοφαρίζει σε 10-10, με μπλοκ! Με άσσο της Γουίντερς και μπλοκ της Κούμπουρα, ο Θρύλος προσπέρασε με +2 (12-10), η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 12-12, όμως η Σάλας έδωσε ξανά προβάδισμα (13-12). Η Κούμπουρα μπλόκαρε και πάλι, αυτή τη φορά για το 14-12, με την Βλαχάκη να καρφώνει άουτ και τις «ερυθρόλευκες» να ξεφεύγουν με +3 (15-12). Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +4 (17-13), οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά στο σκορ (17-18). Η Σάλας ισοφάρισε σε 18-18, η Γουίντερς «έγραψε» το 20-19 και η Όλμπρεχτ ανέβασε τη διαφορά στο +2 (21-19), με την Εμμανουηλίδου να κερδίζει άσσο, για το 22-19 του Θρύλου! Οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 23-22, από 23-20, η Κούμπουρα κάρφωσε, για το σετ μπολ/ματς μπολ (24-22), με την Σάλας να κάνει το τελικό 3-1, με φοβερό άσσο, για το 29-27.

Τα σετ 3-1 (σε 113’): 25-18, 24-26, 25-17, 29-27