Με το «δεξί» στα πλέι οφ τα κορίτσια του Θρύλου!

Με το «δεξί» στη «μάχη» των πλέι οφ του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-1 σετ (22-25, 21-25, 25-22, 22-25) του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη, στο πρώτο ματς της φάσης 1-8 της Volley League. Μετά τη νίκη (3-0) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στις 2/4, για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, οι «ερυθρόλευκες» του Λορέντζο Μιτσέλι αντιμετώπισαν και πάλι την ομάδα της Σαντορίνης, αυτή τη φορά εκτός έδρας, για την πρεμιέρα των πλέι οφ και έκαναν το πρώτο, από τα δύο βήματα, για την πρόκριση στην ημιτελική φάση της Volley League, αφού πέτυχαν το 1-0 στη σειρά!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς με τρεις πόντους της Κούμπουρα, προηγήθηκε με 4-0, ενώ η Λαμπρούση κέρδισε άσσο, για το 6-0. Η Γουίντερς έκανε το 9-4 και η Σάλας το 15-11, με την Μερκάδο να καρφώνει άουτ και να βάζει τον Θρύλο μπροστά, με 23-19. Ο ΑΟ Θήρας μείωσε σε 23-22, όμως η Γουίντερς, με δύο διαδοχικούς πόντους, «τελείωσε» το σετ, με 25-22, για το 1-0 των «ερυθρόλευκων».

Στα μέσα του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 9-5 και 12-7, με την Σάλας να μειώνει σε 12-9 και στη συνέχεια, να ισοφαρίζει σε 12-12, με μπλοκ. Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν την «αντεπίθεση» τους και με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ξέφυγαν με 18-15, ενώ με τον ίδιο τρόπο, η Κούμπουρα ανέβασε τη διαφορά στο +4 (16-20). Νέα επίθεση της Κούμπουρα και 21-17 οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες με καρφί της Γουίντερς, έφτασαν στο 23-18, με την Σάλας να «καθαρίζει» το δεύτερο σετ, με 25-21 και να κάνει το 2-0.

Με επίθεση της Σάλας, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, όμως στη συνέχεια, η ομάδα της Σαντορίνης προσπέρασε με 7-4, 11-6 και 16-10. Με μπλοκ της Λαμπρούση, ο Θρύλος μείωσε σε 17-15, ενώ η Κέτσμαν κάρφωσε άουτ, για το 17-16. Η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 18-18, η Σάλας μείωσε σε 22-20 και 22-21, αλλά τελικά, οι γηπεδούχες κατέκτησαν το τρίτο σετ, με 25-22.

Στο τέταρτο σετ, η Σάλας έδωσε προβάδισμα 3-1 στις «ερυθρόλευκες», με την Καράρο να κερδίζει έξυπνο πόντο, για το +6 (6-12). Η Γουίντερς «χτύπησε» ξανά, για το 13-8, με τον ΑΟ Θήρας να μειώνει σε 13-10. Με μπλοκ της Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-10, ενώ η Καράρο έκανε το 18-14 και το 19-15, με τις γηπεδούχες, ωστόσο, να προσπερνούν (20-19). Ο Θρύλος δεν «μάσησε» και αφού ισοφάρισε σε 20-20 και 21-21, με την Γουίντερς, έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (22-24), με την Κούμπουρα, η οποία με άσσο, «έγραψε» το 25-22 και το 3-1!

Τα σετ 1-3: 22-25, 21-25, 25-22, 22-25