"Πέταγε" ο Ολυμπιακός

Εδώ και αρκετό καιρό έχουμε αναφέρει ότι ο Ολυμπιακός, κάθε ματς που περνάει, θα παίζει και καλύτερο βόλεϊ. Και στο ματς στο Βραχάτι, οι "ερυθρόλευκοι" ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική. Μια ακόμα εκτός έδρας νίκη με 3-0 σε 68 λεπτά (σ.σ.: μία ώρα και οκτώ λεπτά) για να πάρουν το ματς και να δείξουν ότι είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Ο Θρύλος έδειξε από το πρώτο σετ τις "άγριες" διαθέσεις του. Με τον Όγκουρτσακ να κάνει το καλύτερό του ματς με τη φανέλα του Ολυμπιακού, αλλά και τους Τσουκ και Έγκλεσκαλνς να έχουν και πάλι πολύ καλό πρόσωπο. Καταλυτική και η συνδρομή του Στιβαχτή, που μοίρασε πολύ καλά τις μπάλες, ενώ Σουλτανόπουλος και Σπίνου ήταν "άρχοντες" πάνω στο φιλέ, με το μπλοκ να αποτελεί σημείο αναφοράς στο παιχνίδι του Θρύλου.

Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν λίγο παραπάνω ανταγωνιστικός, αλλά ο Ολυμπιακός είχε και πάλι σωστές επιλογές στην επίθεση. Και παρότι οι γηπεδούχοι πίεσαν λίγο παραπάνω, οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν στην κατάκτηση του δεύτερου σετ, με 25-20. Στο τρίτο σετ ο Θρύλος μπήκε αποφασιστικά για να τελειώσει το ματς. Ό,τι διάθεση κι αν είχαν οι παίκτες της ομάδας από το Βραχάτι για να βάλουν δύσκολα στο Θρύλο, αυτό πήγε στο… κενό. Ο Ολυμπιακός με τον Πιάτσα να κοουτσάρει μαεστρικά από τον πάγκο και τους παίκτες του να εφαρμόζουν τις οδηγίες του, έφτασε στο 25-16 και στην κατάκτηση του τρίτου σετ και της νίκης με 3-0.

Τα σετ: 15-25 (20’), 20-25 (26’), 16-25 (22’)