Δεν έφτασε στην υπέρβαση!

Αντίπαλος η Σερβία, σε μια κατάμεστη "Kombank Arena", στον πρώτο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η Ελλάδα πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα της Παγκόσμιας πρωταθλήτριας. Και πλέον, το βράδυ της Πέμπτης θα μάθει τον αντίπαλό της στον μικρό τελικό του Σαββάτου, όπου και θα διεκδικήσει το χάλκινό μετάλλιο κόντρα στο Μαυροβούνιο ή την Ουγγαρία, την ηττημένη του δεύτερου ημιτελικού.

Μετά από ένα αρκετά καλό πρώτο 8λεπτο, όταν και η Ελλάδα έμεινε κοντά στο σκορ (3-4), η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Η Εθνική κόλλησε στην επίθεση, ειδικά στον παίκτη παραπάνω. Οι Σέρβοι αντίθετα, έχοντας την ώθηση από το κοινό τους, ήταν πιο αποτελεσματικοί και με επί μέρους σκορ ανά περίοδο, 2-0 και 4-1, ξέφυγαν με 10-4. Η μοναδική διαφορά στην τελευταία περίοδο ήταν ότι ξαναβρήκαμε ρυθμό στην επίθεση και σημειώσαμε 3 γκολ, για να ολοκληρωθεί το ματς με 13-7 για τους διοργανωτές του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα γκολ της Ελλάδας σημείωσε οι Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Δελακάς 1, Κολόμβος 1 και Αφρουδάκης 1.