Τεράστια νίκη του Θρύλου στην Ιταλία!

Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός στο  LEN Champions League, κατακτώντας και την πρώτη του εκτός έδρας νίκη για φέτος στη διοργάνωση, επικρατώντας της Μπρέσια στην Ιταλία με 7-6! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπαψαν στιγμή να το πιστεύουν και στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα κατάφεραν να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα!

Έτσι η ομάδα του Πειραιά συνεχίζει μόνη πρώτη στη βαθμολογία της διοργάνωσης, έχοντας σε τρία ματς δύο νίκες με Δυναμό Μόσχας και Μπρέσια και μία ισοπαλία με την Μπαρτσελονέτα στη Βαρκελώνη.

Στον αγώνα της Ιταλίας ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας καλή άμυνα κράτησε την Μπρέσια στο 0 και με δύο γκολ του Φουντούλη πήρε το προβάδισμα με 0-2!

Στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, όπως ήταν αναμενόμενο, οι Ιταλοί έβγαλαν αντίδραση και μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και τελείωσε το ημίχρονο με το ισόπαλο 3-3.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με την Μπρέσια όμως στο τρίτο οκτάλεπτο να τελειώνει για πρώτη φορά περίοδο έχοντας το προβάδισμα με το υπέρ της 5-4.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός πάλι έβγαλε καλό πρόσωπο στην άμυνά του και δέχτηκε μόλις ένα γκολ από την Μπρέσια και ενώ όλα έδειχναν ότι θα πάει ισοπαλία το ματς με σκορ 6-6, ο Ομπράντοβις στα 3 δευτερόλεπτα του παιχνιδιού σημείωσε το νικητήριο γκολ του Θρύλου για το τελικό 6-7!

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-1, 2-1, 1-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (περιφέρεια 6:00), 0-2 Φουντούλης (περιφέρεια 4:29),

2ο οκτάλεπτο: 1-2 Πάσκοβιτς (πέναλτι 7:03), 2-2 Ρίτσο (περιφέρεια 5:56), 3-2 Γιάνοβιτς (π/π 4:47), 3-3 Μουρίκης (φουνταριστός 3:44)

3ο οκτάλεπτο: 4-3 Νόρα (π/π 5:50), 4-4 Ομπράντοβιτς (π/π 2:38), 5-4 Πρεσιούτι (κόντρα 00:005)

4ο οκτάλεπτο: 5-5 Γενηδουνιάς (π/π 4:50), 6-5 Ρίτσο (π/π 3:26), 6-6 Ομπράντοβιτς (π/π 2:46), 6-7 Ομπράντοβιτς (π/π 00:03)

ΜΠΡΕΣΙΑ (Αλεσάντρο Μπόβο): Ντελ Λούνγκο, Γκουεράτο, Πρεσιούτι Κ., Μάντζι, Πάσκοβιτς 1, Ρίτσο 2, Μούσλιμ, Νόρα 1, Πρεσιούτι Ν. 1, Μπερτόλι, Γιάνοβιτς 1, Βούξεβιτς, Μορέτι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 3, Γαλανόπουλος.