Η Σαμπαντέλ στο Final-4

Η πρώτη ομάδα που πέρασε στο Final-4 της LEN Euroleague είναι η Σαμπαντέλ. Η περσινή φιναλίστ απέκλεισε τη Ζένεσι. Μετά τη νίκη 15-10 στο πρώτο ματς στη Βαρκελώνη, πήρε το βράδυ της Παρασκευής ισοπαλία 11-11 στην Ουγγαρία και μαζί το εισιτήριο για την 4άδα. Και θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον ημιτελικό της διοργάνωσης, εφόσον όλα πάνε καλά το απόγευμα του Σαββάτου και ο Θρύλος τελειώσει την αποστολή του, στο δεύτερο ματς με την Ουραλότσκα.

Όλα κρίθηκαν στο τρίτο 8λεπτο του ματς. Η Ζένεσι προηγήθηκε στο ημίχρονο 7-5 και έδειχνε πως μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω και να διεκδικήσει την πρόκριση. Οι Ισπανίδες, όμως, με εξαιρετική 3η περίοδο και με επί μέρους σκορ 4-1, γύρισαν το ματς και το μόνο που κατάφεραν οι Ουγγαρέζες ήταν να πάρουν την ισοπαλία, με το ματς να λήγει 11-11.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-3, 1-4, 3-2.

Ζένεσι: Μίσκολζι 3, Φάρκας 1, Γκέμες 2, Μπούικα 5.

Σαμπαντέλ: Ορτίθ 1, Εσπάρ 1, Παρέχα 2, Γκαρσία 4, Ντομενέκ 2, Φόρκα 1.