13 γκολ στο κεφάλι!

Ο ΠΑΟ την ήξερε τη μοίρα του! Θα έχανε, έτσι κι αλλιώς, για 39η συνεχόμενη φορά από τον Ολυμπιακό. Αλλά δεν μπορούσε να κάνει κι αλλιώς! Συμμετείχε στο πάρτι του Ολυμπιακού, της ομάδας πόλο του συλλόγου, μια ημέρα πριν τα 91α γενέθλια της μεγαλύτερης ελληνικής ομάδας. Και επειδή οι παίκτες του Θρύλου είναι καλοί, τους νίκησαν μόνο με 13 γκολ (18-5) διαφορά. Λογικό από τη στιγμή που το Σάββατο υπάρχει ο "τελικός" για το LEN Champions League με την Μπαρτσελονέτα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Με "όπλο" για μια ακόμα φορά την άμυνά του. Και είναι χαρακτηριστικό πως για σχεδόν 6 λεπτά η άμυνα λειτούργησε σε πολύ υψηλό επίπεδο, με τον ΠΑΟ να σκοράρει μια φορά κι αυτή στον παίκτη παραπάνω. Από την άλλη, στην επίθεση υπήρχε μια νευρικότητα, αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν εκείνη που έδωσε στο Θρύλο "αέρα" δύο τερμάτων (4-2) στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο 8λεπτο η άμυνα του Θρύλου ήταν αυτή που έπρεπε. Ανάγκασε τον ΠΑΟ σε λάθη στην επίθεση, σε βεβιασμένες επιθέσεις, χωρίς πλάνο. Από την άλλη, επιθετικά άρχισε ο Θρύλος να εκμεταλλεύεται τη διαφορά δυναμικότητάς του, τη διαφορά ποιότητάς του. Και με ένα σερί 4-0, το 4-3 στο 10ο λεπτό έγινε 8-3 στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Το... πάρτι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο.  Φοβερή άμυνα ακόμα και με παίκτη λιγότερο, ενώ την ίδια ώρα η επίθεση λειτουργούσε καλά. Με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερες αντοχές, να κολυμπά πιο γρήγορα και να "χτυπά" και στην κόντρα. Και η κυριαρχία ήταν ολοκληρωτική. Πέντε γκολ στην επίθεση, ένα γκολ για τον ΠΑΟ κι αυτό ξανά στον παίκτη παραπάνω. Στα ίσα οι "πράσινοι" δεν μπορούσαν καλά-καλά να σουτάρουν. Και ανάλογο σκηνικό, σε όλα τα επίπεδα και στην τελευταία περίοδο. Με τον Πάβιτς να κάνει και μια-δύο επεμβάσεις για να μην... κρυώσει από το ήσυχο βράδυ που πέρασε στο "Π. Καπαγέρωφ", στο ματς με τον ΠΑΟ.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-1, 5-1, 5-1.

Η διακύμανση: 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μάγιαρακ (περιφέρεια, 6:51), 1-1 Κόνγουεϊ (π/π, 6:07), 2-1 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 5:23), 3-1 Φουντούλης (π/π, 4:20), 3-2 Γαβαλάς (περιφέρεια, 2:22), 4-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 0:42), 2ο οκτάλεπτο: 4-3 Αφρουδάκης (φουνταριστό, 6:08), 5-3 Δελακάς (περιφέρεια, 5:44), 6-3 Κολόμβος (π/π, 4:39), 7-3 Φουντούλης (πέναλτι, 3:52), 8-3 Φουντούλης (κόντρα, 2:24), 3ο οκτάλεπτο: 9-3 Βλαχόπουλος (π/π, 7:37), 10-3 Βλαχόπουλος (π/π, 6:27), 11-3 Φουντούλης (κόντρα, 5:36), 11-4 Αφρουδάκης (π/π, 4:47), 12-4 Μουρίκης (φουνταριστό, 1:42), 13-4 Μουρίκης (φουνταριστό, 0:55), 4ο οκτάλεπτο: 14-4 Κολόμβος (φουνταριστό, 7:30), 15-4 Μάγιαρακ (π/π, 5:52), 15-5 Δερμιτζάκης (π/π, 5:07), 16-5 Γούνας (π/π, 4:33), 17-5 Βλαχόπουλος (π/π, 3:34), 18-5 Μουρίκης (π/π, 0:38).

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς 1, Γούνας 1, Φουντούλης 4, Δερβίσης, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης 4, Κολόμβος 2, Μάγιαρακ 2, Βλαχόπουλος 4, Γαλανόπουλος.

ΠΑΟ: Καραμπέτσος, Καπετανάκης, Σαρτζετάκης, Καλογεράκος, Βιτέλας, Πρίμορατς, Κόνγουεϊ 1, Καρούτζος, Αφρουδάκης 2, Δερμιτζάκης 1, Τοράκης, Γαβαλάς 1, Καλομενίδης, Πανταζόπουλος.