ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Ήττα στο Λαιμό και 1-1

Την ήττα με 9-8 στα πέναλτι από τη Βουλιαγμένη γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Λαιμό, πληρώνοντας το κακό δεύτερο ημίχρονο και το κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω. Στο 1-1 η σειρά των τελικών. Ο Μυλωνάκης πέτυχε 2 τέρματα και από ένα ο Μπούσλιε, ο Φουντούλης, ο Μουρίκης και ο Γούνας.

Ο Μπάσιτς άνοιξε το σκορ για το ΝΟΒ (1-0, 4:20’’), αλλά ο Μυλωνάκης και ο Μπούσλιε απάντησαν, κάνοντας το 2-1 για τον Ολυμπιακό. Μάλιστα, προηγήθηκε 3-1 στις αρχές του β’ οκταλέπτου με τον Φουντούλη (7:09’’). Ο Γκιουβέτσης μείωσε σε 3-2 και ο Μουρίκης, ένα δευτερόλεπτο πριν το ημίχρονο, διαμόρφωσε το 4-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός και σημείωσε μόλις δύο τέρματα, επιτρέποντας στη Βουλιαγμένη να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα και εν τέλει να τον κερδίσει κιόλας. Ο Σολανάκης μείωσε σε 4-3, ο Μυλωνάκης έκανε το 5-3 (3:12’’) και ο Αφρουδάκης, ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου μείωσε σε 5-4. Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε 5-5 με τον Μπάσιτς στις αρχές του τέταρτου οκταλέπτου και προηγήθηκε 6-5 με τον Τίγκα 3:16’’ από το φινάλε. Ο Γούνας ισοφάρισε με πέναλτι 2:09’’ από το τέλος και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Ολυμπιακός «έπεσε» πάνω στον Χρύσανθο, ο οποίος απέκρουσε τα πέναλτι του Γενηδουνιά και του Γούνα. Ο Πάβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Τίγκα, αλλά δεν ήταν αρκετό. Για τον Ολυμπιακό ευστόχησαν ο Μπούσλιε και ο Μυλωνάκης. Για τη Βουλιαγμένη ευστόχησαν οι Αφρουδάκης, Μπάσιτς και Σολανάκης.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 2-1, 2-1 (3-2 πέναλτι)

Η διαδικασία των πέναλτι:
Απέκρουσε ο Χρύσανθος το πέναλτι του Γενηδουνιά.
7-6 Αφρουδάκης.
7-7 Μπούσλιε.
8-7 Μπάσιτς.
Απέκρουσε ο Χρύσανθος το πέναλτι του Γούνα.
Απέκρουσε ο Πάβιτς το πέναλτι του Τίγκα.
8-8 Μυλωνάκης.
9-8 Σολανάκης.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο:  1-0 Μπάσιτς (π/π, 4:20), 1-1 Μυλωνάκης (π/π, 2:37), 1-2 Μπούσλιε (π/π, 1:02)

2ο οκτάλεπτο: 1-3 Φουντούλης (περιφέρεια, 7:09), 2-3 Γκιουβέτσης (π/π, 2:16), 2-4 Μουρίκης (π/π, 00:01)

3ο οκτάλεπτο: 3-4 Σολανάκης (φουνταριστός, 6:46), 3-5 Μυλωνάκης (π/π, 3:12), 4-5 Αφρουδάκης (φουνταριστός, 00:57)

4ο οκτάλεπτο: 5-5 Μπάσιτς (περιφέρεια, 4:42), 6-5 Τίγκας (φουνταριστός, 3:16), 6-6 Γούνας (πέναλτι, 2:09),

Βουλιαγμένη (Χέρβο Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς 3, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης 1, Κουρούβάνης Ν., Γουβής, Αφρουδάκης 2, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης 2, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Τσαταλίος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 3, Σκουμπάκης, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Κάκαρης, Ζερδεβάς, Χαλυβόπουλος.