ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Έκανε το 2/2, δίχως να φορτσάρει

Αρθρογράφος: Νίκος Σαββίδης
ΝΙΚΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ

Τη νίκη με 10-8επί της Σίντεζ Καζάν, για τη 2η αγωνιστική του Champions League, στο Παπαστράτειο, πήρε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι», στο πρώτο τους φετινό εντός έδρας ευρωπαϊκό ματς, να μην έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, ωστόσο πήραν το επιθυμητό αποτέλεσμα, δίχως να φορτσάρουν. Έτσι, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έκαναν το 2/2 στη διοργάνωση, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Α’ ομίλου.

Στο αγωνιστικό σκέλος, μέχρι τα μέσα του πρώτο οκταλέπτου, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Η ρωσική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Λατίποφ, ωστόσο ο Μουρίκης στον παραπάνω και ο Γενηδουνιάς με σουτ από την περιφέρεια, έκαναν το 2-1 για τους νταμπλούχους Ελλάδας. Ο Λαζάρεφ ισοφάρισε σε 2-2, όμως κάπου εκεί, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ανέβασαν την απόδοσή τους, «τρέχοντας» ένα σερί 3-0 με τέρματα των Μίτροβιτς, Γενηδουνιά και Αργυρόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, με 2 γκολ των Ζινούροφ και Λατίπο, μείωσαν σε 5-4.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές. Ο Γιόκοβιτς με άπιαστο σουτ έκανε το 6-4, ο Λατίποφ με το τρίτο προσωπικό του τέρμα μείωσε σε 6-5, όμως με 2 τέρματα των Αργυρόπουλου και Γιόκοβιτς στον παραπάνω, οι περσινοί φιναλίστ του Champions Leaggue, προηγήθηκαν με 8-5. Ο Αντριούκοφ με το πρώτο του γκολ στο ματς, μείωσε σε 8-6. Σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Γενηδουνιάς έκανε το 9-6, ο Λαζάρεφ μείωσε σε 9-7, ωστόσο ο Κάκαρης στην κόντρα, αύξησε τη διαφορά στο +3 για το 10-7.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην σκοράρει κάποιο τέρμα. Ωστόσο, το μόνο που κατάφερε η ρωσική ομάδα, ήταν να μειώσει με τον Ρίζοφ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 10-8.

Τα οκτάλεπτα: 5-4,3-2, 2-1, 0-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Λατίποφ (περιφέρεια,7:12), 1-1Moυρίκης (π/π., 6:57), 2-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:58), 2-2 Λαζάρεφ (π/π., 5:25), 3-2 Μίτροβιτς (π/π., 3:47), 4-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:50), 5-2 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 1:56), 5-3 Ζινούροφ (π/π., 1:19), 5-4 Λατίποφ (περιφέρεια, 0:37).

2ο οκτάλεπτο: 6-4 Γιόκοβιτς (π/π., 6:54), 6-5 Λατίποφ (περιφέρεια, 6:21), 7-5 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 5:56), 8-5 Γιόκοβιτς (π/π., 5:01), 8-6 Αντριούκοφ (π/π., 3:15).

3ο οκτάλεπτο: 9-6 Γενηδουνιάς (κόντρα, 3:15), 9-7 Λαζάρεφ (περιφέρεια, 2:46), 10-7 Κάκαρης (κόντρα, 0:55).

4ο οκτάλεπτο: 10-8 Ρουζόφ (π/π, 6:01)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 3, Γιόκοβιτς 2, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης 1, Γούνας, Αργυρόπουλος 2, Μίτροβιτς 1, Ζιβογίνοβιτς

ΣΙΝΤΕΖ ΚΑΖΑΝ (Αλεξάντερ Ερίσχοβ): Αντόνοφ, Λαζάρεφ 2, Ζινούροφ 1, Οντίντσοφ, Μπουγκέιτσουκ, Κρασνόφ, Ντερεβγιάνγκιν, Αντριούκοφ 1, Μιρόνοφ, Ρουζόφ 1, Λισούνοφ, Λατίποφ 3, Μάκας