ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Δύο ματς σε 15 ώρες, νίκησε εύκολα τα Χανιά!

Μόλις μερικές ώρες μετά το χθεσινοβραδινό παιχνίδι για το Champions League με αντίπαλο τη Μπαρτσελονέτα, η ομάδα Πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού έπαιξε σήμερα το πρωί για το πρωτάθλημα, νικώντας εύκολα τα Χανιά 14-5!

Για την ιστορία, το παιχνίδι με την ισπανική έγινε το βράδυ του Σαββάτου στις 20:00 και εκείνο με τα Χανιά (για την εξ αναβολής 14η αγωνιστική της Α1 Πόλο Ανδρών) ξεκίνησε το πρωί της Κυριακής στις 11:30! Δηλαδή, σχεδόν 15 ώρες μετά το τέλος του χθεσινού αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν κι άλλο παιχνίδι!

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, δεν δυσκολεύτηκε και επικράτησε 14-5 στο Κολυμβητήριο του Παλαιού Φαλήρου. 5 γκολ σημείωσε ο Κάκαρης, από 2 οι Δερβίσης, Γούνας, Γενηδουνιάς και από 1 οι Σκουμπάκης, Μπουλιούμπασιτς και Αργυρόπουλος.

Μετά το 7-5 του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ήρθε με μία σχετική χαλάρωση στο β’ οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές, δεν δέχτηκαν γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 7-0 έφτασαν με άνεση στη νίκη με 14-5.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση είναι την Τρίτη με το Φάληρο για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος και στη συνέχεια η προσοχή θα στραφεί στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί στη Χίο (28-29/2).

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 2-3, 4-0, 3-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Μπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης 2, Κάκαρης 5, Γούνας 2, Αργυρόπουλος 1, Δαλμάρας, Χαλυβόπουλος Ιπ., Χαλυβόπουλος Αρ.

ΝΟ Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Μπανίσεβιτς, Σαρτζετάκης, Νάστραν, Αγιωργούσης, Μπατάκης 2, Βουλγαράκης, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 1, Αποστολάκης 1, Φωκάς, Μαζοκοπάκης, Παπαδάκης.