Νίκη πρωτιάς

Μια ακόμα νίκη για την ομάδα του Σάκη Πλατανίτη στην 3η φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του Βόλου. Μετά το 20-4 της Παρασκευής με το ΝΟ Λάρισας, το Σάββατο το μεσημέρι οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν 8-5 του ΝΟ Πατρών.

Κόντρα στον πιο δύσκολο αντίπαλό τους, σε αυτό το τουρνουά. Και -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- με αυτό το αποτέλεσμα "κλείδωσαν" την πρώτη θέση στον όμιλο, αφού θα καταφέρουν να πάρουν και τα τρία ματς που μένουν με Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου και ΚΕ Κοζάνης.

Σε ό,τι αφορά το ματς, το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Ολυμπιακός και ΝΟ Πατρών πήγαινε χέρι-χέρι στο σκορ με τα δύο πρώτα οκτάλεπτα να λήγουν 1-1. Στην 3η περίοδο, όμως, ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανεβασμένος.

Πάτησε το... γκάζι και με σκορ 4-2 "καθάρισαν" το ματς, ενώ είχαν το πάνω χέρι και στο τελευταίο, στο οποίο επικράτησαν με 2-1 για να πάρουν τη νίκη με 8-5. Επόμενο ματς το απόγευμα του Σαββάτου (17:00) με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 4-2, 2-1.

Ολυμπιακός: Αλαμάνος 2, Παπαδόπουλος 2, Μπραΐμης 2, Βυθούκλκας 1, Χαλιβόπουλος 1.

ΝΟ Πατρών: Γουγουλέτης 3, Τσιτσάρας 2.

** Στα άλλα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής: ΝΟ Λάρισας–ΟΥΚ Βόλου 6-6 και ΚΕ Κοζάνης-Νίκη Βόλου 4-11.