Σα να μην πέρασε μια μέρα!

Με νίκη συνοδεύτηκε η επιστροφή της ομάδας πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, στην αγωνιστική δράση, καθώς οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 5-15 του ΑΝΟ Γλυφάδας εκτός έδρας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος.

Μετά την παρέλευση του 1ου οκταλέπτου, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη που αγωνίστηκε χωρίς τις Αλεξάνδρα Ασημάκη, Χριστίνα Τσουκαλά και Χρυσή Διαμαντοπούλου, βρήκε ρυθμό και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση.

Η προσοχή του Ολυμπιακού στρέφεται στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Γ’ Φάσης με αντίπαλο τη Βουλιαγμένη που θα διεξαχθεί την Τρίτη (30/6) στο Παπαστράτειο.

Βρήκε ρυθμό στο 2ο οκτάλεπτο!

Στο 1ο οκτάλεπτο, ήταν εμφανές ότι οι ομάδες ήταν επηρεασμένες από τη πολύμηνη διακοπή και δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό. Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στα 5:33, με το σκαστό πέναλτι της Ελευθερίας Πλευρίτου να καταλήγει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, η Άλκηστη Αβραμίδου, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για λογαριασμό του Ολυμπιακού, για το 1-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο οκτάλεπτο.

Με την έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ο ρυθμός ανέβηκε αισθητά. Η γηπεδούχος ομάδας ισοφάρισε με την Αντωνιάδη από το φουνταριστό (5:42), αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν άμεσα και με την Μαργαρίτα Πλευρίτου, ανέκτησαν το προβάδισμα για το 2-1. Στα 3:51, η Ιωάννα Σταματοπούλου απέκρουσε σε κόρνερ το χτύπημα πέναλτι της Μαμόγλου και διατήρησε τον Θρύλο στη θέση του οδηγού. Στη συνέχεια η ομάδα του Χάρη Παυλίδη, βρήκε λύσεις στην επίθεση και διεύρυνε το προβάδισμά της φτάνοντας στο 1-5 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στα γκολ της Β. Πλευρίτου (3:17), Φουντωτού (2:28) και Μυριοκλεφαλιτάκη (1:07). Στο 3ο οκτάλεπτο, οι πρωταθλήτριες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και με το επιμέρους 1-5, έφτασαν στο 2-10 κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση της νίκης. Στην τελευταία περίοδο διαμορφώθηκε το τελικό 5-15 χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 1-4, 1-5, 3-5

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Aβραμίδου (περιφέρεια, 3:31)

2ο οκτάλεπτο: 1-1 Αντωνιάδη (φουνταριστό, 5:42), 1-2 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:28), 1-3 Β. Πλευρίτου (κόντρα, 3:17), 1-4 Φουντωτού (περιφέρεια, 2:28), 1-5 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π., 1:07)

3ο οκτάλεπτο: 1-6 Αβραμίδου (περιφέρεια, 7:34), 1-7 Κρίστμας (π/π., 6:32), 1-8 Αβραμίδου (κόντρα, 5:12), 2-8 Μαμόγλου (π/π., 4:36), 2-9 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 2:09), 2-10 Ελευθεριάδου (1:55)

4ο οκτάλεπτο: 3-10 Νίνου (περιφέρεια, 7:03), 3-11 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:31), 3-12 Αβραμίδου (κόντρα, 5:20), 3-13 Φουντωτού (π/π., 4:35), 3-14 Φουντωτού (3:42), 4-14 Γαλιατσάτου (κόντρα, 1:44), 5-14 Γαλιατσάτου (0:42), 5-15 Μυριοκεφαλιτάκη (πέναλτι, 0:21)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Αβραμίδου 4, Κρίστμας 1, Μ. Πλευρίτου 2, Δούλη, Β. Πλευρίτου 1, Σιούτη, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Δουρέκα, Φουντωτού 3, Χαλδαίου.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ: Αρχοντάκη, Νίνου 1, Κοσμά, Ροκοφύλλου, Μαμόγλου 1, Κόλλια, Αντωνιάδη 1, Γρηγοροπούλου, Κοκκινάκη, Μαστρόκαλου, Γαλιατσάτου 2, Κοντογιάννη, Καρύτσα, Θωμοπούλου, Χριστοδούλου.