Το άγχος ήταν μεγάλο!

Αυτή τη φορά οι Νέες Γυναίκες του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να τα βγάλουν... πέρα με τον μοναδικό αντίπαλο που δεν θα μπορούσαν να νικήσουν! Τον ίδιο τους τον εαυτό... Διότι στο ματς με αντίπαλο τη Βουλιαγμένη, στο κολυμβητήριο του Λαιμού, έκαναν μια απίστευτη ανατροπή.

Γύρισαν στο τρίτο οκτάλεπτο το ματς από 4-2 σε 4-6 με ένα σερί 4-0 για ένα δεκάλεπτο και έδειξαν ικανές να πάρουν για 4η συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα. Στην τελευταία περίοδο, όμως, η νευρικότητα και το άγχος έκαναν τη ζημιά, οι "ερυθρόλευκες" δεν άντεξαν ως το τέλος και δέχθηκαν το γκολ που έκρινε τον τελικό, 33'' πριν το φινάλε.

"Ασημένια" τελικά τα κορίτσια του Ολυμπιακού που έδειξαν ότι μπορούσαν, αλλά δεν είχαν... αντίδοτο για το άγχος. Κι αυτός ο αστάθμητος παράγντας ήταν ο "εχθρός" για τις Νέες Γυναίκες του Ολυμπιακού στον τελικό του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 3-2, 1-4, 2-0.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Πρωτάπαππα (4:24), 2ο οκτάλεπτο: 1-1 Ελ. Πλευρίτου (5:14), 2-1 Χυδηριώτη (4:42), 2-2 Ελ. Πλευρίτου (3:35), 3-2 Χυδηριώτη (2:51), 4-2 Σελετοπούλου (1:52), 3ο οκτάλεπτο: 4-3 Ελ. Πλευρίτου (4:26), 4-4 Ελ. Πλευρίτου (3:51), 4-5 Β. Πλευρίτου (1:23), 4-6 Ελευθεριάδου (0:22), 5-6 Ξενάκη (0:02), 4ο οκτάλεπτο: 6-6 Α. Μαυρωτά (5:43), 7-6 Πρωτόπαππα (0:33).

ΝΟΒ: Ν. Ζοφώλη, Χυδηριώτη 2, Πρωτόπαππα 2, Σελετοπούλου 1, Ξενάκη 1, Α. Μαυρωτά 1, Ι. Μαυρωτά Ι, Β. Ζοφώλη, Βαρελίδη, Κοκκινάκη, Ντάσιου, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Ιωαννίδη, Μαστρόκαλου.

Ολυμπιακός: Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 4, Β. Πλευρίτου 1, Ελευθεριάδου 1, Δουρέκα, Ελευθ. Φουντωτού, Εξαρχάκου, Ακριτίδου, Ε. Νίνου, Λογοθέτη, Λιαπάκη, Π. Νίνου, Μιχαηλίδου, Πουλοπούλου, Γερόλυμου.