Αήττητος πάει στον ημιτελικό!

Μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση για τον φετινό Ολυμπιακό. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έκανε τη διαφορά και πάλι με την άμυνά της. Διότι στο καθοριστικό σημείο του ματς, στο φινάλε του τρίτου 8λεπτου, με το σκορ στο 6-5 για την Έγκερ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας πάτησαν… γκάζι. Με τον εκπληκτικό Πάβιτς να κάνει μεγάλες επεμβάσεις στην τελευταία περίοδο και τον Βλαχόπουλο να πετυχαίνει καθοριστικά γκολ, γύρισαν το ματς, έκαναν από μέρους σκορ 3-1 και πήραν τη νίκη με 8-7. Και τώρα πάνε στη Βουδαπέστη για την κούπα.

Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν καλά το ματς, παίζοντας γερά στην άμυνα. Στην επίθεση υπήρχε νευρικότητα, αλλά οι παίκτες του Θρύλου έβρισκαν τις λύσεις για να "ξεκλειδώσουν" την άμυνα των Ούγγρων. Κι αυτό ήταν το στοιχείο που μέτρησε στο πρώτο ημίχρονο και επέτρεψε στους νταμπλούχους Ελλάδας να έχουν το προβάδισμα. Στην 3η περίοδο, όμως, το ματς είχε άλλη τροπή. Οι περιφερειακοί της Έγκερ πέτυχαν γκολ από μακρινή απόσταση και με δόση… τύχης, ο Ολυμπιακός κόλλησε λίγο και το ματς πήρε άλλη… μορφή, με το Θρύλο να δείχνει πως δεν είχαν οι παίκτες του καθαρό μυαλό.

Οι οδηγίες του Βλάχου, όμως, μεταξύ 3ης και 4ης περιόδου λειτούργησαν, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αυτή που πρέπει και ήρθε μια ακόμα νίκη για το Θρύλο.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-1, 1-3, 3-1.

Η διακύμανση 1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ζαλάνκι (π/π, 619), 1-1 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 5:58), 1-2 Τσουκ (2 μέτρα, 2:27), 2-2 Φουντούλης (περιφέρεια, 0:17), 2ο οκτάλεπτο: 3-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 5:47), 3-3 Χοσνιάνσκι (π/π, 5:04), 4-3 Μάγιαρακ (περιφέρεια, 2:00), 3ο οκτάλεπτο: 4-4 Χοσνιάνσκι (π/π, 7:31), 4-5 Ζίβος (περιφέρεια, 1:10), 5-5 Ντόσκας (π/π, 0:43), 5-6 Τσούτσκοβιτς (περιφέρεια, 0:19), 4ο οκτάλεπτο: 6-6 Κολόμβος (φουνταριστό, 6:46), 6-7 Τσουκ (περιφέρεια, 6:34), 7-7 Βλαχόπουλος (π/π, 4:56), 8-7 Βλαχόπουλος (π/π, 2:13).

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γούνας, Φουντούλης 1, Σμιθ, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Μάγιαρακ 1, Βλαχόπουλος 3, Γαλανόπουλος.

Έγκερ: Μίτροβιτς, Ανγκιάλ, Ζαλάνκι 1, Τσούτσκοβιτς 1, Χοσνιάνσκι 2, Λόριντς, Τσουκ 2, Ζίβος 1, Ερντέλι, Βαπένσκι, Μπέντο, Χάραϊ, Τσόμα.