Άνετα ο Θρύλος το 1-0, δυνατά για το νταμπλ

Σαρωτικός ήταν ο Ολυμπιακός στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ της Α1 Πόλο Ανδρών με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης, τον οποίο νίκησε με 15-8. Έτσι, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών και θέλει άλλη μία για να προκριθεί στον τελικό όπου θα διεκδικήσει το νταμπλ, έχοντας πάρει ήδη το Κύπελλο.

Την Δευτέρα (16/5, 21:00), στην έδρα του Απόλλωνα, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θέλει να διπλασιάσει τις νίκες της, ώστε να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στο ματς ήταν ο Μουρίκης με τρία γκολ.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Απόλλωνα στο 6:40, όμως «έσφιξε» στην άμυνα και με σερί 4-0, προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο. Ο Φιλίποβιτς ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι, ο Γενηδουνιάς έδωσε προβάδισμα (2-1) στον Θρύλο στο 5:23, με τον Μουρίκη να κάνει το 3-1 και τον Μπούσλιε, με εξαιρετικό σουτ, να «γράφει» το 4-1 (0:56). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Χρυσοσπάθης ανέβασε τη διαφορά στο +4 (5-1) για τον Ολυμπιακό, διαφορά που κράτησε ο Γκίλλας, κάνοντας το 6-2, με σουτ από την περιφέρεια στο 4:38. Με γκολ του Μουρίκη (2:53), ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο +5 (7-2), με τον Δερβίση να κάνει το 8-3 από την περιφέρεια και τον Απόλλωνα να μειώνει σε 8-4 στο φινάλε του ημιχρόνου (0:06).

Στην τρίτη περίοδο, ο Απόλλων Σμύρνης μείωσε σε 8-5 (4:20), αλλά ο Φουντούλης ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +4 για τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Βίσκοβιτς για το 9-6, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την πίεση τους και βρέθηκαν ξανά στο +4, με γκολ του Φιλίποβιτς, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 10-6. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» στην επίθεση, «βρήκε» πέντε φορές δίχτυα και πανηγύρισε τη νίκη με 15-8 κόντρα στον Απόλλωνα!

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 4-3, 2-2, 5-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Σολανάκης (περιφέρεια, 6:40), 1-1 Φιλίποβιτς (πέναλτι, 6:02), 2-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:23), 3-1 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:50), 4-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 0:56)

2ο οκτάλεπτο: 5-1 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 7:02), 5-2 Βίσκοβιτς (περιφέρεια, 4:59), 6-2 Γκίλλας (περιφέρεια, 4:38), 7-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:53), 7-3 Γκουσάροφ (π/π, 0:54), 8-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 0:27), 8-4 Γκουσάροφ (περιφέρεια, 0:06)

3ο οκτάλεπτο: 8-5 Γκουσάροφ (περιφέρεια, 4:20), 9-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 2:57), 9-6 Βίσκοβιτς (περιφέρεια, 2:29), 10-6 Φιλίποβιτς (π/π, 0:23)

4ο οκτάλεπτο: 11-6 Δερβίσης (π/π, 7:22), 11-7 Γκουσάροφ (π/π, 6:22), 11-8 Γούνας (πέναλτι, 4:52), 12-8 Μουρίκης (π/π, 2:55), 13-8 Μπύσλιε (περιφέρεια, 2:06), 14-8 Φουντούλης (κόντρα, 1:37), 15-8 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 3, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 2, Σύρμας, Μαθιόπουλος

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Γαρδίκας, Τουρκομένης, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Γκουσάροφ 4, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 2, Γούνας 1, Τσολακούδης, Σολανάκης 1, Καβουσάνος, Κότσκαρ, Τσιαβαλιάρης