Ασταμάτητες οι «ερυθρόλευκες», έκαναν το «22 στα 22»!

Με το απόλυτο των 22 νικών σε ισάριθμα ματς, «έκλεισε» την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 14-11 του Εθνικού, ως φιλοξενούμενες στο Παπαστράτειο, στην 22η και τελευταία αγωνιστική της regular season της Α1. Στο ντέρμπι του Πειραιά, οι «ερυθρόλευκες» πήραν μεγάλες διαφορές (1-5, 6-11), είχαν τον έλεγχο στα κρίσιμα σημεία και με πρώτη σκόρερ την Ξενάκη, με τρία γκολ, έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη επί του Εθνικού, ολοκληρώνοντας αήττητες την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, με 22-0 ρεκόρ. Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς στρέφει, πλέον, την προσοχή της στα επερχόμενα πλέι οφ της Α1.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και στο 4:33, προηγήθηκε με 4-0, με την Μυριοκεφαλιτάκη, με την Β. Πλευρίτου να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι (1:50), για το 5-1 του πρώτου οκτάλεπτου. Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα του Θρύλου χαλάρωσε, με τον Εθνικό να μειώνει σε 7-5, όμως στο 2:11, η Ελευθεριάδου σκόραρε από την περιφέρεια, για το 8-5. Το 9-5 του ημιχρόνου ήρθε δια χειρός Κρίστμας, η οποία «βρήκε» δίχτυα στην παίκτρια παραπάνω (0:10). Στο 3:08 του τρίτου οκτάλεπτου, η Ξενάκη ανέβασε τη διαφορά στο +5 (6-11), αλλά ο Εθνικός μείωσε σε 11-8. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχες μείωσαν σε 11-9, όμως οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και «ανέβηκαν» ξανά στο +4 (9-13), με γκολ της Ξενάκη στην κόντρα (3:57), με την Ελευθεριάδου να διαμορφώνει το τελικό 14-11, με πέναλτι (0:26).

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 4-4, 3-2, 3-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 7:46), 0-2 Κρίστμας (κόντρα, 7:16), 0-3 Ξενάκη (φουνταριστό, 6:37), 0-4 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 4:33), 1-4 Καραμπέτσου (π/π, 3:59), 1-5 Β. Πλευρίτου (πέναλτι, 1:50),

2ο οκτάλεπτο: 2-5 Κατσιμπρή (π/π, 7:21), 2-6 Σάντα (περιφέρεια, 6:53), 3-6 Μπορίσοβα (περιφέρεια, 5:21), 3-7 Ξενάκη (φουνταριστό, 4:56), 4-7 Αλ. Μπενέκου (φουνταριστό, 4:44), 5-7 Χατζηκυριακάκη (περιφέρεια, 2:44), 5-8 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 2:11), 5-9 Κρίστμας (π/π, 0:10)

3ο οκτάλεπτο: 6-9 Χατζηκυριακάκη (περιφέρεια, 5:41), 6-10 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:54), 6-11 Ξενάκη (π/π, 3:08), 7-11 Μπορίσοβα (περιφέρεια, 1:05), 8-11 Άντριους (φουνταριστό, 0:12)

4ο οκτάλεπτο: 9-11 Αλ. Μπενέκου (φουνταριστό, 5:27), 9-12 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:03), 9-13 Ξενάκη (κόντρα, 3:57), 10-13 Μπορίσοβα (περιφέρεια, 3:20), 11-13 Κατσιμπρή (π/π, 0:37), 11-14 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 0:26)

Εθνικός (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 1, Μπορίσοβα 3, Λασκαρίδου, Κοντονή, Μπέτα, Χατζηκυριακάκη 2, Αλ. Μπενέκου 2, Ρακιντζή, Κανετίδου, Ι. Μπενέκου, Άντριους 1, Μπεκρή, Κατσιμπρή 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Σάντα 1, Ελευθεριάδου 3, Τριχά, Ξενάκη 4, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Χριστοδούλου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Δρακωτού, Τζωρτζακάκη