Ανώτερος και νικητής ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά του απέναντι στη Γιαντράν Σπλιτ, επικρατώντας με 10-7 στο Παπαστράτειο, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του LEN Champions League.

Ο Θρύλος, 21 μέρες μετά την εντός έδρας νίκη (15-8) κόντρα στο Ανόβερο (11η αγωνιστική) και τη μαθηματική εξασφάλιση της πρόκρισης στο Final-8, πανηγύρισε ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε με 6-2 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 28 βαθμούς σε 12 ματς, ο Βάμος μέτρησε τρία γκολ κόντρα στην κροατική ομάδα, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μπίγιατς, με σπουδαίες επεμβάσεις κάτω από τα δοκάρια.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (0-1) από τη Γιαντράν, όμως με τέρματα των Βάμος (5:26) και Φουντούλη (4:12), προηγήθηκε με 2-1, με τον Ούγγρο περιφερειακό να σκοράρει και στο 1:32, για το 3-2 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας συνέχισαν την εξαιρετική τους άμυνα και στο 3:16, ο Βάμος, με το τρίτο προσωπικό του γκολ, ανέβασε τη διαφορά στο +4 (6-2). Στη συνέχεια, η κροατική ομάδα μείωσε σε 6-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 7-5, ο Γκίλλας «απάντησε» (8-5, 1:37), όμως ο Θρύλος δέχθηκε ένα ακόμα τέρμα (8-6). Με σκορ 8-6 «μπήκαν» στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες, με τον Βάμος να κάνει το 9-6, 4:07 για το φινάλε, ενώ ο Φουντούλης «τελείωσε» το ματς, «γράφοντας» το 10-7 (1:03).

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-1, 2-3, 2-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Κράγκιτς (κόντρα, 5:48), 1-1 Βάμος (π/π, 5:26), 2-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:12), 2-2 Πέικοβιτς (π/π, 1:50), 3-2 Βάμος (δύο μέτρα, 1:32)

2ο οκτάλεπτο: 4-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:41), 5-2 Μπούσλιε (φουνταριστό, 4:51), 6-2 Βάμος (περιφέρεια, 3:16)

3ο οκτάλεπτο: 6-4 Μπούκιτς (περιφέρεια, 7:31), 7-4 Μουρίκης (π/π, 7:10), 7-5 Μπούκιτς (περιφέρεια, 5:30), 8-5 Γκίλλας (π/π, 1:37), 8-6 Μπούκιτς (περιφέρεια, 1:12)

4ο οκτάλεπτο: 9-6 Βάμος (π/π, 4:07), 9-7 Κράγκιτς (πέναλτι, 3:50), 10-7 Φουντούλης (π/π, 1:03)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς, Δήμου, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Γιαντράν Σπλιτ (Γιούρε Μαρέλια): Μάρσελιτς, Μπούριτς, Κράγκιτς 2, Κάγκαλι, Μπούτιτς, Πέικοβιτς 1, Μπούκιτς 3, Ζόβιτς, Τομάσοβιτς, Ντόμπουντ, Σέτκα, Ντούζεβιτς, Άνιτς