ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

«Πάτησαν» τον ΠΑΟ οι Έφηβοι με πεντάρα!

Την 3η τους νίκη στη Super League Κ17 (έχουν και δύο ισοπαλίες) πήραν οι Νέοι του Ολυμπιακού, οι οποίο κυριάρχησαν στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και τον διέλυσαν με 5-1. Εξαιρετικοί οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο, ανέτρεψαν το σκορ και έφτασαν σε μία εντυπωσιακή νίκη.

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού στο παιχνίδι δεν ήταν καλή, μιας και από λάθος στην άμυνα, προήλθε το 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού με το πλασέ του Πούλιανου. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πατούσαν καλά, κινδύνεψαν με δεύτερο τέρμα, αλλά όταν πήραν μπροστά οι «μηχανές», όλα έγιναν πιο εύκολα. Οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη κυριάρχησαν, έδειξαν την ποιότητά τους και γύρισαν το παιχνίδι μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, παίρνοντας και προβάδισμα δύο τερμάτων! Στο 14’ ήρθε το 1-1 με το σουτ του Λιάτσου και στο 30’ το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού με την προβολή του Κατσογιάννη από το φάουλ του Ιμπαγάσα. Είχαν μεσολαβήσει δύο πολύ καλές στιγμές με τον Σταμούλη, με σουτ στο 20’ και με κεφαλιά στο 25’. Ο Ιμπαγάσα σπατάλησε στο 34’ μία τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και σέντρα του Κίτσου από τα αριστερά, αστόχησε στο πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή! Τελικά, το 3-1 ήρθε στο 38’. Ο Ντόι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού δεν απέκρουσε σταθερά και ο Σταμούλης με πλασέ σε κενή εστία πέτυχε το τρίτο τέρμα του Ολυμπιακού. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τον Φρέρη να αστοχεί σε σουτ στο 40’.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο. Ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε, βγήκε πιο μπροστά, αλλά δεν κατάφερε τίποτα αξιοσημείωτο. Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, κράτησε με άνεση το υπέρ του προβάδισμα και φρόντισε να το διευρύνει κιόλας. Ο Λιοφάγος σέντραρε ωραία στο 84’, ο Χρονακόπουλος πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 4-1. Στο 93’ είχαμε άλλο ένα γκολ, μιας και ο δημιουργός του τέταρτου γκολ έγινε εκτελεστής. Συγκεκριμένα, ο Λιοφάνος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 5-1. Έτσι, ο Θρύλος πήρε άλλη μία νίκη στη φετινή Super League Κ17. Και με τρόπο εντυπωσιακό.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Παπαδούδης, Φρέρης, Κατσογιάννης, Δούμας, Λιοφάγος, Ντόι (70’ Χρήστου), Πάστρας (75’ Παπακωνσταντίνου), Ιμπαγάσα (54’ Σπυριδάκης), Λιάτσος (70’ Μαρίνης), Κίτσος, Σταμούλης (70’ Χρονακόπουλος).