ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

109 σερί νίκες και συνεχίζουμε!

Και το σερί καλά κρατεί και διευρύνεται. Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών διέλυσε τον Σπόρτιγκ με 89-53 και έφτασε τις 93 συνεχόμενες νίκες στην Α1 και τις 109 στις εγχώριες διοργανώσεις! Απίθανο! Αυτή ήταν η 21η νίκη φέτος στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα παιχνίδια. Εννοείται πως ο Θρύλος έχει «κλειδώσει» εδώ και καιρό την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Πρώτη σκόρερ ήταν η Σταμολάμπρου με 17 πόντους, ενώ διψήφιες ήταν, επίσης, η Νικολοπούλου με 12, η Τόμας και η Σπυριδοπούλου με 10. Μάλιστα, ο Γιώργος Παντελάκης βρήκε σκορ από όλες τις αθλήτριές του, πλην της Κοσμά.

Ο Ολυμπιακός πετούσε... φωτιές στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια (9/15 τρίποντα στα πρώτα 20’!) και ανέβασε πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια τιμή με το 14-4, πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 27-18. Στον ίδιο ρυθμό συνέχεια και στη β’ περίοδο, όπου ανέβαζε διαρκώς τη διαφορά. Πήγε στο +14 με δύο καλάθια της Σταμολάμπρου (36-22) για να κλείσει το ημίχρονο στο +20 (53-33), αν και λίγο νωρίτερα πήγε και στο +22 με το τρίποντο της Παυλοπούλου (49-27).

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως λόγω της πολύ καλής άμυνας. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός δέχτηκε μόλις 6 πόντους στην τρίτη περίοδο και 20 συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο. Γίνεται αντιληπτό πως κάπως έτσι ξέφυγε το σκορ, με τον Θρύλο να προηγείται και με 40 πόντους με καλάθι της Σταμολάμπρου (82-42). Το φινάλε είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα και το παιχνίδι τελείωσε με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 89-53, με χαρακτηριστική άνεση.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-33, 70-39, 89-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παντελάκης): Τόμας 10 (2/3 διπ., 4 ασ.), Σταμάτη 8 (2/3 τρ.), Αυτζή 3 (1/3 τρ., 2 ασ.), Σπυριδοπούλου 10 (5/6 δίπ., 4 ριμπ.), Παυλοπούλου 8 (2/2 τρ., 3 ασ.), Νικολοπούλου 12 (3/3 τρ., 2/3 τρ., 2 ριμπ.), Σωτηρίου 4 (6 ριμπ.), Τίκβιτς 9 (3/7 δίπ., 9 ριμπ.), Λίτση 2, Τζόνσον 6 (3/5 διπ., 4 ριμπ., 4 ασ., 4 κλεψ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 16 (4/4 δίπ., 3/8 τρίπ.

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Νίξινα 2, Μαγγίνα 2, Λιούις 4, Σαλιάι, Φουράκη 6, Ράιτ 11 (2), Μούρερ 26 (1), Μαρίνη.