Είσαι στο μυαλό, κάτι μαγικό!

Σας ΓΛΕΝΤΑΕΙ ο Σπανούλης! Πάρτε το χαμπάρι! Ο αρχηγός του Θρύλου το πήρε προσωπικά. Όπως έκανε και στο τέλος στο ΟΑΚΑ. Με τον Ολυμπιακό να είναι πίσω στο σκορ, ο V-Span έκανε ό,τι ήθελε στο τελευταίο 5λεπτο. Με 11 πόντους εκ των οποίων δύο τεράστια τρίποντα (στο 69-66 και στο 74-68) ο Kill Bill τους «τελείωσε» και πάει την Κυριακή, στο ΟΑΚΑ, για να σηκώσει την κούπα!

Ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και βρέθηκε στο +6 (8-2) στο 3’, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογο. Η είσοδος του Διαμαντίδη και οι δύο πλέι μέικερ που είχε ο ΠΑΟ (Καλάθης, Διαμαντίδης), δημιούργησε πρόβλημα στην άμυνα. Με τους δύο τελευταίους να σημειώνουν από 7 πόντους ο καθένας και τους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 3-17, με το σκορ να φτάνει στο 11-19. Εκεί, όμως, υπήρξε αντίδραση από το Θρύλο. Η άμυνα δυνάμωσε, η είσοδος του Ραντούλιτσα έκανε πιο αργή την επίθεση του Ολυμπιακού και ο Λοτζέσκι πήρε… φωτιά. Ο «Βέλγος» του Ολυμπιακού ήταν… on fire και άρχισε να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια, οδηγώντας τους πρωταθλητές.

Τόσο ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-21) όσο και στη συνέχεια, 5-0 σερί στο ξεκίνημα του δεύτερου, με τον Ματ να σκοράρει και μην μπορούν οι φιλοξενούμενοι να τον περιορίσουν. Έφτασε τους 11 σερί πόντους. Η άμυνα ήταν το δυνατό σημείο για τον Ολυμπιακό που «έχτισε» μια μικρή διαφορά και ξέφυγε με +6 (32-26) για δεύτερη φορά στο ματς. Αλλά εκεί υπήρξαν πάλι θέματα. Οι φιλοξενούμενοι με ένα μίνι σερί πλησίασαν στον πόντο (32-31). Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και πάλι στο +4 (37-33 και 39-35), αλλά ορισμένα λάθη στην επίθεση, με την ομάδα να κολλάει στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, είχαν ως αποτέλεσμα να κάνει σερί 9-0 ο ΠΑΟ και να προηγηθεί με 39-44, για να περιορίσει ο Θρύλος τη διαφορά στους 3 (41-44) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ίδια αρχή και στην 3η περίοδο. Καλό ξεκίνημα με Λοτζέσκι και Σπανούλη με το Θρύλο να κάνει 5-0 σερί και να προσπερνά 46-44 για να ακολουθήσει ένα ματς με καλάθια και από τις δύο πλευρές. Αυτό στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου, με τον Παπαγιάννη να σκοράρει για τον ΠΑΟ, ενώ από την πλευρά του Ολυμπιακού μπήκε στην «εξίσωση» του σκοραρίσματος και ο Χάκετ. Παρόλα αυτά με το ματς να πηγαίνει καλάθι-καλάθι ως το 52-52, εκεί οι «φιλοξενούμενοι» άρχισαν να σκοράρουν με τον Φελντέιν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά, με την περίοδο να τους βρίσκει στο +5 (57-62).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε νευρικά για τον Ολυμπιακό. Στο πρώτο δίλεπτο δεν δέχθηκε καλάθι, αλλά δεν σκόραρε παράλληλα. Και μετά οι «πράσινοι» με τις βολές, από τα συνεχόμενα φάουλ που κέρδισαν, έφτασαν στο +7 (59-66) στο 34ο λεπτό. Μεγάλη η αστοχία από την πλευρά του Ολυμπιακού στο διάστημα αυτό, πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Αλλά εκεί πήρε μπροστά ο αρχηγός… Έχοντας στο πλευρό του, στην επίθεση, τον Παπαπέτρου. Ο νεαρός με ένα κάρφωμα και ένα τρίποντο μείωσε σε 64-66. Και μετά πήρε τη… σκυτάλη ο Βασίλης. Δύο βολές, ένα μεγάλο τρίποντο, δύο βολές ακόμα και το σκορ στο 71-66, 1:48 για το τέλος. Αλλά δεν είχε τελειώσει το ρεσιτάλ του. Κι άλλο τρίποντο κι άλλες 3 βολές και η νίκη ήρθε για τους πρωταθλητές που έκαναν το 2-1 στη σειρά!

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72.

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Γουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Γουίλιαμς 2, Χέινς.