Δεν τα κατάφερε

Την ήττα από την ανώτερη Ναντέζντα, στη Ρωσία, για την 3η αγωνιστική του Eurocup Γυναικών, γνώρισε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σταμολάμπρου με 17 πόντους (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ακολούθησε η Βίτολα με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ (και 3 ασίστ). 11 έβαλε η Νικολοπούλου (και 5 ασίστ), όσους και η Σταμάτη (3 ασίστ). Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Γκάτλινγκ της Ναντέζντα με 19 πόντους (και 11 ριμπάουντ).

Δυνατό παιχνίδι με τη Ναντέζντα δίνει η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού στη Ρωσία και δεν είχε την καλύτερη δυνατή εκκίνηση. Βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει και έδειχνε να δυσκολεύεται πολύ στο σκοράρισμα. Η Σταμολάμπρου μείωσε σε 4-3 με τρίποντο και σε 8-5, ενώ έφτασε τους 7 πόντους για το 14-9. Η Τόλφρι μείωσε σε 15-11 και η Φουράκη σε 16-13, ενώ η Σταμάτη με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο καλάθι, 18-16. Η Βίτολα έκανε με 2/2 βολές το 21-18, αλλά στην τελευταία επίθεση και με 7’’ να μένουν, η Κομάροβα διένυσε όλη την απόσταση μέχρι μέσα και διαμόρφωσε το 23-18, σκορ πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή με το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, αν και αρχικά μπήκε καλά. Με τη Σταμολάμπρου και τη Βίτολα να τον οδηγούν, πλησίασε ακόμη και στο καλάθι, 28-26! Όμως, η συνέχεια ήταν εφιαλτική, με τη ρωσική ομάδα να «τρέχει» ένα σερί 12-0 και να κάνει το 40-26 με καλάθια της Γκάτλινγκ. Η Νικολοπούλου με τρίποντο στα 3:30’’ για το ημίχρονο διέκοψε το σερί, μειώνοντας σε 40-29. Η Αλεξανδρή με νέο τρίποντο έκανε το 46-33, αλλά η ζημιά είχε γίνει και η Ναντέζντα είχε ξεφύγει. Το τρίποντο της Χίντεμαν διαμόρφωσε το 49-33 σκορ ημιχρόνου.

Κακό ήταν για τον Ολυμπιακό και το τρίτο δεκάλεπτο. Ακόμη περισσότερο και από το δεύτερο. Και η διαφορά ανέβηκε πολύ. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν καθαρό μυαλό, έχασαν τη συγκέντρωσή τους και μαζί και το... δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκόραραν μόλις 10 πόντους στην 3η περίοδο και αυτό τα λέει όλα. Στην αρχή μπήκαν δυνατά και με 0-6 σερί μείωσαν σε 52-39 με Χάμπλιν, Κούπερ και Αλεξανδρή, αλλά η διαφορά άνοιξε και πάλι. Η Σταμάτη σκόραρε για 3, 2:32’’ για το τέλος του δεκαλέπτου και το σκορ στην 3η περίοδο «έγραψε» 69-43.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε με τη Σταμολάμπρου για το 69-46 και για το 74-51 λίγο αργότερα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα κατέβασε τη διαφορά από τους 20. Για την ακρίβεια, η Βίτολα (79-57) και η Νικολοπούλου (79-60), 4:22’’ για το τέλος, σκόραραν 6 γρήγορους πόντους για τον Ολυμπιακό που το πάλεψε να μαζέψει όσο γίνεται τη διαφορά. Το κατάφερε κάπως αυτό και ακολούθησε 0-8 σερί από Τόλφρι (τρίποντο), Νικολοπούλου (καλάθι και φάουλ) και δύο βολές της Βίτολα για το 81-68. Η Σταμολάμπρου έκανε το 85-60, η Νάμοκ σκόραρε για 3 από τη γωνία και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 88-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 49-33, 69-43, 88-70