Συγκλονιστικός Θρύλος! Βελιγράδι, ερχόμαστε!

Αρθρογράφος: Στράτος Ζαλούμης
ΣΤΡΑΤΟΣ ΖΑΛΟΥΜΗΣ

Συγκλονιστικός Θρύλος! ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ! Σε ένα τρομερό ματς, νίκησε 94-88 τη Μονακό και έκλεισε θέση στο Final 4 της Ευρωλίγκας. Βελιγράδι, ερχόμαστε! Τεράστιο ματς ο Σλούκας στο τέλος, τεράστιος ΜακΚίσικ, σπουδαίος Ντόρσεϊ, «ξύπνησε» όταν έπρεπε!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-0 με ισάριθμους πόντους του Παπανικολάου και 6-2 από καλάθι του Βεζένκοβ. Όμως, στη συνέχεια ήταν νευρικός και άστοχος, με τον Ντόρσεϊ να εξακολουθεί να είναι εκτός αγώνα με κακές επιλογές. Η Μονακό μείωσε με τρίποντο του Ουαταρά σε 6-5 και προηγήθηκε με 6-10 με καλάθια από Μοτεγιούνας (3) και Τζέιμς. Ο Ουόκαπ μείωσε σε 9-10 με τρίποντο και ο Λι απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 9-13. Ο Παπανικολάου με άλλους δύο πόντους, από την γραμμή των βολών, μείωσε για τον Ολυμπιακό σε 11-13, με τον ίδιο να χάνει στην επόμενη επίθεση ένα πολύ εύκολο καλάθι! Βέβαια, μπορείς να πεις ότι διόρθωσε το λάθος του με την εντυπωσιακή τάπα στον Μπέικον! Αυτό (11-13) ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός γενικά έπαιξε φανταστικές άμυνες, αλλά δυσκολεύτηκε πολύ να βρει ρυθμό στην επίθεση. Πάμε, Θρύλε!

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όσο καλή άμυνα έπαιξε στο πρώτο, άλλο τόσο κακή έπαιξε στο δεύτερο όπου και δέχτηκε 35 πόντους! Και έκανε πολλά λάθη που θα του έδιναν την ευκαιρία να μείνει κοντά. Η Μονακό προηγήθηκε με 11-18 από καλάθια του Μπέικον (καλάθι και φάουλ) και του Χολ, προτού ο ΜακΚίσικ μειώσει σε 13/18. Ο Λι σκόραρε 6 διαδοχικούς πόντους, πρώτα με καλάθι και φάουλ και μετά με τρίποντο, για το 16-24, και ενδιάμεσα ο Μάρτιν είχε σκοράρει με καλάθι και φάουλ. Ο ΜακΚίσικ σκόραρε δύο σερί τρίποντα για το 19-24 και για το 22-30, αλλά είχαν ακολουθήσει το καλάθι και φάουλ του Χολ και το τρίποντο του Λι που είχαν φέρει τη διαφορά στο -11 (19-30). Ο Ντόρσεϊ έδειχνε να παίρνει μπροστά, σκοράροντας για 3 (25-32), αλλά άμεσα απάντησε με τον ίδιο τρόπο η Μονακό με τον Ουατάρα (25-35) που έδειχνε να βρίσκει ρυθμό επιθετικά. Ο ΜακΚίσικ σκόραρε 5 διαδοχικούς πόντους για το 30-37, με τη Μονακό να αυξάνει και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (30-41). Ο ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 33-41, φτάνοντας τους 16 πόντους! Ο Ντόρσεϊ με τον ίδιο τρόπο, στον αιφνιδιασμό, μείωσε κι άλλο, σε 36-41 και με νέο δικό του καλάθι σε 38-42! Όμως, ο Ολυμπιακός δεν έδωσε συνέχεια σε αυτήν την αντεπίθεσή του και η Μονακό ευστοχούσε σχεδόν στα πάντα! Συγκεκριμένα, ο Ουατάρα πέτυχε δύο διαδοχικά τρίποντα από το -4, η διαφορά πήγε στο -10 (38-48). Ο Ουόκαπ ευστόχησε από τη γωνία, 4’’ από το ημίχρονο, για το 41-48, ο Τζέιμς αστόχησε στην τελευταία επίθεση και αυτό ήταν το σκορ στο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια και αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά. Βέβαια, ο Ουατάρα συνέχιζε το απίστευτο σερί του από τα 6.75 (5/6 και 43-51). Ο Ουόκαπ για δύο και ο Βεζένκοβ με τρίποντο έκαναν το 48-53, με τον Αμερικανό γκαρντ να πετυχαίνει τους επόμενους 7 πόντους του Ολυμπιακού για το 55-55 μετά από δικό του κλέψιμο! Ο Ντόρσεϊ έδωσε για πρώτη φορά μετά από... ώρα το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με μία βολή (56-55) και ο ίδιος ισοφάρισε σε 58-58 μετά το τρίποντο του Μπέικον. Το ίδιο έκανε και με ατομική ενέργεια μπροστά στον Τζέιμς για το 60-60, δείχνοντας να έχει βρει τον εαυτό του. Ο Μάρτιν ισοφάρισε σε 62-62 από ασίστ του Ουόκαπ, για να ακολουθήσουν 5 πόντοι από τον Άντζουσιτς (62-67), με τον Σέρβο να σκοράρει σε δύσκολη προσπάθεια για 3 μπροστά στον Βεζένκοβ. Ο Μάρτιν και ο Σλούκας ευστόχησαν στις βολές, μειώνοντας σε 66-67 για τον Ολυμπιακό, 6’’ για το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Τζέιμς στην εκπνοή ευστόχησε από τη γωνία για το 66-70.

Ο Ουόκαπ συνέχισε στο τέταρτο δεκάλεπτο από εκεί που σταμάτησε και με ένα δύσκολο καλάθι μείωσε σε 68-70. Μετά από κακή άμυνα, ο Τόμας έμεινε μόνος του από τα 5 μέτρα και ευστόχησε για το 68-72, με τον Βεζένκοβ να σκοράρει 4άποντο για το 72-72! Ακολούθως όμως έκανε φάουλ στον Τζέιμς στο τρίποντο (72-75). Ο Σλούκας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λι και ευστόχησε από την κορυφή για 3 για το 75-75. Μία βολή του Σλούκα και ένα καλάθι από τον ΜακΚίσικ έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 78-77 και με 80-79 με καλάθι του Χασάν. Ο Σλούκας και ο Φαλ ευστόχησαν για το 84-81 και το +3 του Ολυμπιακού, αλλά ο Μπέικον μείωσε με δύσκολο καλάθι σε 84-83. Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε 5 συνεχόμενους πόντους, πρώτα με 2/2 βολές και μετά με τρίποντο για το 89-83, προτού ο Τζέιμς με ένα «τρελό» τρίποντο μειώσει σε 89-86, στο τελευταίο δίλεπτο! Ο Σλούκας και πάλι, όντας καθοριστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε το 91-86 με βολές και ο Τόμας μείωσε σε 91-88. Ο Ντόρσεϊ τελείωσε τη Μονακό με τρίποντο για το 94-88 και αυτό ήταν το τελικό σκορ. Βελιγράδι, ερχόμαστε!

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88