ΜΑΓΚΕΣ! Ο Ολυμπιακός «πάτησε» ΠΑΟ και διαιτησία και έκανε το 2-0 στο ΟΑΚΑ!

Δεν γίνεται να τη σταματήσουν αυτή την ομάδα. ΟΥΤΕ διαιτητικά αίσχη δεν έφτασαν, στον δεύτερο τελικό, για να δώσουν στον ΠΑΟ κάτι που δεν εδικαιούτο! Μετά από ένα ημίχρονο με 99-1 διαιτησία που έφερε τον ΠΑΟ στο +14, ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο μέρος ΚΑΡΥΔΑΤΑ και γύρισε την εις βάρος του κατάσταση, νικώντας εντέλει με 78-72! ΤΕΡΑΣΤΙΑ εμφάνιση Ντόρσεϊ, εξαιρετικός και ο Σλούκας, αλλά και ο Βεζένκοβ. ΦΑΛ ΓΙΓΑΝΤΑΣ! Τα λέμε στο ΣΕΦ την Παρασκευή…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με ωραία επίθεση και τρίποντο του Ουόκαπ από τη γωνία (0-3), μετά από ασίστ του Ντόρσεϊ, με τον τελευταίο να ευστοχεί στο επόμενο σουτ για το 2-6. Όμως, ο Ουόκαπ χρεώθηκε μετά από 2:45’’ με δεύτερο φάουλ και έδωσε τη θέση του στον Σλούκα. Λίγο αργότερα, στο πεντάλεπτο, με δεύτερο φάουλ χρεώθηκε και ο Φαλ! Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 6-6 με 4 βολές από Μποχωρίδη και Παπαγιάννη και προσπέρασε με τον ίδιο τρόπο με τον Έλληνα σέντερ. Ο Ολυμπιακός, ο οποίος ήταν κάπως νευρικός, απάντησε με το τρίποντο του Παπανικολάου για το 8-9. Ο Παπαγιάννης και ο Παπαπέτρου πέτυχαν 4 αναπάντητους πόντους για το +3 του Παναθηναϊκού (12-9), αλλά ο Βεζένκοβ με δεύτερη προσπάθεια για 3, ισοφάρισε σε 12-12. Ο Ουάιτ μετά από αμυντική ολιγωρία του Ολυμπιακού πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 14-12. Ο Σλούκας, όμως, ανέλαβε δράση. Πρώτα με δίποντο και μετά με τρίποντο έκανε το 14-17 για τον Θρύλο, προτού ο Παπαπέτρου με 2/2 βολές μειώσει σε 16-17. Ο Νέντοβιτς με λέι απ έκανε το 18-17, ο Σλούκας με νέο τρίποντο το 18-20 και ο Σέρβος με μακρινό τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε στο 21-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ νευρική. Και για σχεδόν ένα τετράλεπτο ήταν εκτός κλίματος. Διάστημα στο οποίο επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πάρει διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι και το 29-22, ο Ολυμπιακός είχε πετύχει δύο πόντους, με δύο βολές από ΜακΚίσικ και Μάρτιν. Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε με το καλάθι και φάουλ του Σλούκα για το 29-25. Όμως, οι «πράσινοι» ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά με Έβανς και Παπαπέτρου, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού. Ο Μάρτιν με 2/2 βολές μείωσε σε 33-27, αλλά ο Έβανς «χτύπησε» ξανά μετά από νέο επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι για το 35-27. Και η διαφορά μεγάλωσε μετά το τυχερό τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή και με ταμπλό για το 38-27. Ο Μάρτιν, μετά από κακή επίθεση, μείωσε μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι (38-29). Ο Σλούκας (1/2) και ο Μάρτιν (2/2) με τρεις πόντους από βολές έκαναν το 40-32 στο ΟΑΚΑ, ενάμιση λεπτό από το ημίχρονο. Ο Σλούκας στον αιφνιδιασμό ενώ σηκώθηκε να τελειώσει τη φάση, έδωσε στον Βεζένκοβ ο οποίος έχασε το λέι απ (φώναξε για φάουλ) και στην επόμενη φάση ο Μέικον πέτυχε τετράποντο για το 44-32! Και λίγο αργότερα, μετά την άστοχη προσπάθεια του Μάρτιν, ήρθε και το 46-32 από τον Παπαπέτρου. Η τελευταία επίθεση δεν έγινε ποτέ, αφού η πάσα του Σλούκα ήταν στο... πουθενά και έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Σε αντίθεση με ό,τι έγινε στο προηγούμενο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έτρεξε ένα σερί 2-13 που του επέτρεψε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά. Ο Βεζένκοβ με δύο τρίποντα και ο Ντόρσεϊ με άλλους πέντε πόντους έφεραν το σκορ στο 48-43, προτού ο Φαλ, από ασίστ του Βεζένκοβ, καρφώσει για το 48-45. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε και ανέβασε κι άλλο το σερί του που έφτασε στο 2-23! Ή στο 0-20 αν προτιμάτε μετά από το καλάθι του Παπαγιάννη (48-35). Ο Ντόρσεϊ σκόραρε με δίποντο, κέρδισε το φάουλ από τον Σαντ Ρος αλλά έχασε τη βολή, όμως, στην επόμενη επίθεση σκόραρε για 3, φτάνοντας τους 16 πόντους με 4/4 τρίποντα για το 48-50 και το «ερυθρόλευκο» προσπέρασμα! Ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο και ο Βεζένκοβ με καλάθι μέχρι μέσα έφεραν αυτό το 0-20 σερί του Ολυμπιακού και το 48-35 έγινε 48-55! Ο Ουόκαπ χρεώθηκε με ανύπαρκτο 4ο φάουλ και ακολούθησε 5-0 σερί του Παναθηναϊκού με Παπαπέτρου (2/2 βολές) και το τρίποντο του Σαντ Ρος. Με δικό του 0-5 σερί απάντησε και ο Ολυμπιακός, πρώτα με το πολύ δύσκολο καλάθι του Σλούκα και μετά με το τρίποντο του Βεζένκοβ που έφεραν το 53-60. Ο Σαντ Ρος με τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης μείωσε σε 56-60 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ντόρσεϊ να διαμορφώνει το 56-61 με 1/2 βολές. Φοβερό 10-29 στο τρίτο δεκάλεπτο και έχουμε και πάλι ματς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βεζένκοβ μπήκε με 5 διαδοχικούς πόντους, πρώτα με καλάθι από κοντά από επιθετικό ριμπάουντ και μετά με τρίποντο από τη γωνία για το 56-66. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του 5-0 από Ουάιτ και καλάθι και φάουλ του Νέντοβιτς για το 61-66, με τον Βεζένκοβ να έχει πάρει φόρα και με νέο τρίποντο να «γράφει» το 61-69 και τον Σλούκα το 61-71 για το +10 του Ολυμπιακού. Ο Φαλ τροφοδοτήθηκε σωστά, έχοντας απέναντί του τον Έβανς και σκόραρε, παίρνοντας και το φάουλ για το 63-74. Ο Έβανς μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Μέικον μετά από τάπα του Φαλ μείωσαν σε 67-74, με τον Σλούκα να απαντάει με καλάθι απέναντι στον Παπαγιάννη για το 67-76. Ο Νέντοβιτς με 3 διαδοχικούς πόντους (πρώτα με 1 βολή και μετά με λέι απ) μείωσε σε 70-76, 1:16’’ για το τέλος του αγώνα. Το τελικό 72-78 διαμορφώθηκε από τις βολές του Σλούκα. 2-0 και άλλη μία έμεινε για το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78