Δεν τα κατάφερε ο Θρύλος

Το πάλεψε, ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, το πρώτο, αλλά δεν ήταν αρκετό για να γνωρίσει την ήττα με 79-63, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού από τη Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ για τη EuroLeague Γυναικών, χάνοντας στο δεύτερο ημίχρονο τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τρίποντο της Τσίνιλι, στο οποίο απάντησε ο Ολυμπιακός ισοφαρίζοντας σε 3-3, με καλάθι και φάουλ της Αγιούσο. Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στη συνέχεια, αφού η Βίρτους έφτασε στο 3-6 με τη Λάξα (8:50), με τη Γκούσταφσον να απαντάει, σκοράροντας κάτω από τη ρακέτα και εκτελώντας εύστοχα την ελεύθερη βολή, για το 6-6 (8:41). Με νέο τρίποντο της Τσίνιλι, οι φιλοξενούμενες πήγαν στο 6-9 (7:56), αλλά η Γκούσταφσον μείωσε σε 8-9. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν για πρώτη φοράμε 11-10 στα 5:35, χάρη σε τρίποντο της Αγιούσο και στη συνέχεια, έφτασαν στο 14-12, με νέο τρίποντο της Σπυριδοπούλου.

Η Άντρε ισοφάρισε σε 14-14, ο Θρύλος ανέκτησε το προβάδισμα για το +3, μετά από καλάθι και φάουλ της Σταμολάμπρου, για το 17-14. Στη συνέχεια, οι νταμπλούχες έτρεξαν ένα 5-0 σερί, χάρη στο δεύτερο τρίποντο της Σπυριδοπούλου και σε λέι απ της Σταμολάμπρου στον αιφνιδιασμό, για το 22-18, 3:04 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο μπροστά στο σκορ με 26-22.

Με δυο εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για τον Ολυμπιακό, που πήγε στο 28-22, με την Αγιούσο να γράφει με τρίποντο το 31-24, στα 8:55 και τη Σταμολάμπρου να σημειώνει το 33-24, με δυο εύστοχες βολές για το «ερυθρόλευκο» +9 (8:34). Η Σταμολάμπρου, με τρίποντο, διεύρυνε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά, για το 36-26, με την Βίρτους να απαντάει, μειώνοντας σε 36-29. Με λει απ, η Γκούσταφσον έγραψε το 38-29 (5:58), για να ακολουθήσει το 40-31, χάρη στο εύστοχο «ζευγάρι» βολών της Σταμολάμπρου (5:15). Οι φιλοξενούμενες, με ένα 5-0 σερί, μείωσαν σε 40-36, στα 3:24. Η Αγιούσο σταμάτησε, με δίποντο, το σερί αυτό, σημειώνοντας το 42-36, στα 2:28, πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, αλλά η Βίρτους μείωσε εκ νέου και πλησίασε στο 42-40, στο 1:20, που ήταν και το σκορ, με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Λάξα ισοφάρισε για την Βίρτους, όμως η Σουκ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό, για το 44-42. Στο νέο καλάθι των φιλοξενούμενων  απάντησε η Γκούσταφσον, πετυχαίνοντας το 46-44, όμως η Πάρκερ, με καλάθι και φάουλ, έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στην ομάδα της Μπολόνια, για το 46-47 (7:56), ενώ ακολούθησε το 46-49 από την Πάσα (7:10). Η Μέγκαν Γκούσταφσον μείωσε, με δυο εύστοχές βολές, σε 48-49 (6:20) και με λει απ, έγραψε το 50-49 (5:24). Ακολούθησε ένα 6-0 σερί των Ιταλίδων, οι οποίες έφτασαν στο 50-56 στα 2:51, με την Σταμολάμπρου να μειώνει, με μπάσιμο, σε 52-56 (2:20). Ακολούθησε το 52-61, με μια σειρά εύστοχων βολών των Ιταλίδων, μέχρι τα 0:39, με οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκαλέπτο.

Στο 8:44 της τελευταίας περιόδου, η Λάξα ανέβασε τη διαφορά στο +13 (53-56), με τρίποντο και φάουλ, με την Ντελ Πιέρο να κάνει το 68-53. Το σκορ έφτασε στο 70-55, με την Γκούσταφσον να μειώνει σε70-59 για τον Θρύλο, 3:59 για τη λήξη του αγώνα. Στο 3:24, η Σπυριδοπούλου έχασε δύο βολές, με το 70-59 να παραμένει. Η ιταλική ομάδα έφτασε στο 77-59, η Σταμολάμπρου μείωσε σε 77-61 (1:19), με την Γκούσταφσον να κάνει το 77-63 και το ματς να τελειώνει με 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 42-40, 52-61, 63-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Αγιούσο 13(2), Γκουζέλου, Γκούσταφσον 21, Σπυριδοπούλου 6(2), Σύρρα, Δίελα, Νικολοπούλου, Σουκ 2, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 21(1)

Βίρτους Μπολόνια (Τζιαμπιέρο Τίτσι): Ντελ Πιέρο 2, Ζαμονέλι, Πασα 9, Μπαρπερίς, Αντρε 7, Ζανταλασίνι 11, Ορσιλ, Πάρκερ 18, Λάξα 18, Τσίνιλι 14.