Δεν τα κατάφερε ο Θρύλος...

Την ήττα με 76-52 από τον Πολκόβιτσε γνώρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, στην Πολωνία, για την 9η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας. Κόντρα στην πολωνική ομάδα, τη δεύτερη του πρώτου ομίλου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης (σε ισοβαθμία με την πρώτη Φενέρμπαχτσε), τα κορίτσια του Θρύλου είχαν εξ’ αρχής δύσκολο έργο και παρά το καλό πρόσωπο στο ξεκίνημα, δεν έφυγαν με το επιθυμητό αποτέλεσμα από το «City Sports Hall Polkowice».

Με τρίποντο της Σταμολάμπρου (8:32), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2, με την Πολκόβιτσε να «τρέχει» σερί 10-0 και να προσπερνά (12-5). Στο 3:30, η Σκόριτς μείωσε σε 12-7, ενώ η Σταμάτη, με τρίποντο (0:51), μάζεψε τη διαφορά στο -2 (14-12), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 15-12. Στο 3:14 της δεύτερης περιόδου, η Σουκ μείωσε σε 27-24 (3:14), όμως η πολωνική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Θρύλου και «έκλεισε» το ημίχρονο με προβάδισμα +15 (39-24). Στο 6:17 του τρίτου δεκάλεπτου, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 41-27, με την Γκούσταφσον, όμως στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 52-30. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 64-36, η Αγιούσο μείωσε σε 64-38, με δύο εύστοχες βολές (5:48), με την Σταμάτη να πετυχαίνει τρίποντο, για το 67-43, 4:29 για το φινάλε. Με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από την Γκούσταφσον (3:32), ο Ολυμπιακός μείωσε σε 71-49, όμως τελικά, γνώρισε την ήττα (76-52) στην Πολωνία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Αγιούσο 6, Δίελα, Σουκ 4, Σταμάτη 6(2), Σταμολάμπρου 13(2), Αυτζή 2, Γκούσταφσον 17(2), Νικολοπούλου, Σκόριτς 4, Σύρρα

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 39-24, 52-30, 76-52