ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Θρίαμβος Θρύλου, γλέντι κορυφής!

Book Small Mobile

Σε Θρυλικό πάρτι μετατράπηκε το… ντέρμπι κορυφής του «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από τον ΠΑΟΚ και πήρε μια πανάξια νίκη, μένοντας στη κορυφή της βαθμολογίας και δίνοντας απαντήσεις σε όλες τις κατευθύνσεις. Ο Θρύλος πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και κέρδισε με 2-1 τον ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Σε αυτό το πρώτο μέρος ήρθαν και τα δύο γκολ του Θρύλου, με Αγκιμπού Καμαρά στο 22’ και Μασούρα στο 31’. Εκτός από τα δύο γκολ, ο Ολυμπιακός είχε και τρία δοκάρια στην αναμέτρηση. Τα δύο με τον Ελ Αραμπί στο 29ο λεπτό, και το τρίτο με τον Αγκιμπού Καμαρά στο 51ο λεπτό. Για τον ΠΑΟΚ, μείωσε ο Μούργκ στο 81ο λεπτό.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε μεγάλη δημιουργία από τη μεσοεπιθετική της γραμμή με τον Γκάρι Ροντρίγκες να πραγματοποιεί ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, ταλαιπωρώντας ασταμάτητα τον Σίντκλεϊ. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου 45λέπτου και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να απειλήσει, ενώ ταυτόχρονα δημιούργησε πολλές ευκαιρίες απειλώντας πολλάκις τον Πασχαλάκη.

Ο Θρύλος μπήκε με το «μαχαίρια στα δόντια» και απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Εμβιλά βρήκε τον Γκάρι με μια μακρινή μπαλιά. Ο Γκάρι συνδυάστηκε με τον Ελ Αραμπί, με τον τελευταίο να γεμίζει την μπάλα στη περιοχή, βρίσκοντας τον Μασούρα ο οποίος μπερδεύτηκε με τον Αγκιμπού.

Στο 10ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έγινε και πάλι απειλητικός με τον Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος μπήκε στη περιοχή από δεξιά, ντριμπλάροντας τον Σίντκλεϊ και κέρδισε το κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τον έλεγχο και να είναι ανώτεροι από τον ΠΑΟΚ, χωρίς να έχουν απειληθεί.

Στο 21ο λεπτό, ο Ρέαμπτσιουκ βρίσκει τον Μασούρα στην περιοχή, με τον τελευταίο να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται από την άμυνα του ΠΑΟΚ. Στη συνέχεια της φάσης Ρέαμπτσιου και Αγκιμπού πίεσαν έξω από την περιοχή κερδίζοντας την μπάλα, με τον τελευταίο να πατάει περιοχή και να σουτάρει, νικώντας τον Πασχαλάκη και γράφοντας το 1-0.

Στο 27ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πάτησε για πρώτη φορά περιοχή χωρίς να κάνει σουτ, με τον Σισέ να απομακρύνει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαντί Καμαρά έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από πάσα του Ελ Αραμπί, και επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ο Θρύλος συνέχισε να έχει τον ΠΑΟΚ στα καρέ του και στο 29ο λεπτό ο Σισέ βρήκε τον Λαλά με μακρινή μπαλιά, με τον τελευταίο να δίνει τη μπάλα στον Γκάρι. Ο Γκάρι πάτησε περιοχή, πέρασε τον αντίπαλό του και γύρισε τη μπάλα στον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός σούταρε, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει και τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα πήγε και πάλι στον Ελ Αραμπί ο οποίος έκανε κεφαλιά, με τη μπάλα να «γλύφει» το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αγκιμπού κερδίζει την μπάλα στον χώρο του κέντρου. Βρίσκει ανοργάνωτη την άμυνα του ΠΑΟΚ, πλησιάζει στην περιοχή και δίνει τη μπάλα αριστερά στον Μασούρα ο οποίος τελειώνει ιδανικά τη φάση, γράφοντας το 2-0 και μετουσιώνοντας την ολοκληρωτική υπεροχή του Θρύλου σε δεύτερο γκολ.

Στο 35ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έκανε τη πρώτη του ευκαιρία. Ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος έκοψε τη μπάλα στον Σβαμπ, με τον τελευταίο να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Άμεση ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού καθώς στο 39ο λεπτό ο Λαλά από το ύψος της περιοχής και στα πλάγια, έκανε ένα δυνατό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στη πλαϊνή πλευρά των διχτύων.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς να απειληθεί και ψάχνοντας χώρους με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ονιεκουρού να περνάει στη θέση του Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο. Στο 51ο λεπτό του αγώνα έγινε η πρώτη μεγάλη φάση για το δεύτερο ημίχρονο, με τον Σισέ να βρίσκει με μια μακριά μπαλιά τον Αγκιμπού, ο οποίος κινήθηκε στη πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα του Βαρέλα. Ο Αγκιμπού πάτησε περιοχή, σούταρε με τον Πασχαλάκη να αποκρούει στη γωνία του, τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός απειλήθηκε για 2η φορά στο παιχνίδι, στο 57ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, ο οποίος βρήκε τον Μιχαηλίδη στο δεύτερο δοκάρι, με τον τελευταίο να σουτάρει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μέχρι το 70ο λεπτό, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί άψογα την αμυντική του λειτουργία και να προσπαθεί να απειλήσει τον ΠΑΟΚ, χωρίς να έχει ουσιαστική ευκαιρία, αλλά πατώντας αρκετές φορές στην περιοχή.

Στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Θρύλος έγινε και πάλι απειλητικός, με τον Λαλά να δίνει τη μπάλα στον Μασούρα, με τον τελευταίο να σεντράρει στον Τικίνιο, ο οποίος σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει στον Βαρέλα. Στην συνέχεια της φάσης, ο Λαλά σεντράρει στην μεγάλη περιοχή με τον Τικίνιο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βιεϊρίνια κλέβει τη μπάλα, δίνει στον Ελ Καντουρί, ο οποίος σεντράρει βρίσκοντας τον Μούργκ στο δεύτερο δοκάρι, με τον μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι τη λήξη του αγώνα, το παιχνίδι δεν είχε τίποτα ουσιαστικό, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το 2-1, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη με μια πολύ καλή εμφάνιση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Παπαταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά (83’ Κούντε), Μαντί Καμαρά (70’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (83’ Βρουσάι), Ροντρίγκες (46’ Ονιεκουρού), Ελ Αραμπί (59’ Τικίνιο).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Σίντκλεϊ (60’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (59’ Μιτρίτσα) (78’ Μουργκ), Σβαμπ, Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Άκπομ (59’ Σβιντέρσκι).