Σπάνια η απουσία του!

Δεν είναι και το πιο… συνηθισμένο, να βλέπεις τον Γιαν Εμβιλά να απουσιάσει από αγώνα του Ολυμπιακού και ειδικότερα ντέρμπι. Άλλωστε, μιλάμε για έναν ποδοσφαιριστή που στο φετινό πρωτάθλημα, δεν έπαιξε μόνο στα δύο ματς με την Λαμία και το πρόσφατο με τον Λεβαδειακό.

Ο Γάλλος χαφ χτύπησε στον αγώνα απέναντι στον Παναθηναϊκό, κούτσαινε μετά το τέλος της αναμέτρησης και όπως φάνηκε, ο τραυματισμός του ήταν πιο σοβαρός από ότι έδειχναν οι αρχικές εκτιμήσεις.

Ο Εμβιλά, είναι ένας παίκτης που κόντρα στην «Ένωση», δε… χάνει λεπτό! Είναι αξιοσημείωτο πως το μοναδικό ματς που δεν έχει παίξει με την ΑΕΚ από τότε που ήρθε στον Πειραιά, ήταν το περσινό, τελευταίο για τα play off της Σούπερ Λιγκ, που ήταν αδιάφορο βαθμολογικά. Ενώ και τα άλλα 45 λεπτά που είχε παίξει, ήταν σε ένα 2-0 με τους «κιτρινόμαυρους» στα play off, όπου επίσης δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Συνολικά με την ΑΕΚ είχε εννέα συμμετοχές, με πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες, μια ήττα, ένα γκολ και μια ασίστ.

Επιμέλεια: Γιώργος Τσίρκας