Η... εμπειρία του Αγκιμπού στη Βαρκελώνη

Στη θέση του Ιλαίς Μορίμπα, ως αλλαγή στο 83', πέρασε ο Αγκιμπού Καμαρά, στη φιλική αναμέτρηση Βραζιλίας και Γουινέας (4-1), που διεξήχθη στο «Cornella El Prat» της Βαρκελώνης.

Οι Βραζιλιάνοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 27', με προβολή του Ζοέλιντον από κοντά Τρία λεπτά αργότερα, η «σελεσάο» διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Ροντρίγκο να πλασάρει ψύχραιμα για το 2-0. Στο 36', ο Σιλά βρήκε τον Γκιρασί, ο οποίος με όμορφη κεφαλιά έκανε το 2-1 και αυτό ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 47', ο Πακετά έστειλε συστημένη σέντρα στον Μιλιτάο, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 3-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βινίσιους στο 87' με πέναλτι. Αυτή ήταν η 18η «παρουσία» του Αγκιμπού Καμαρά με την Εθνική, «μετρώντας» ένα γκολ και δύο ασίστ με το εθνόσημο στο στήθος.

Yπενθυμίζεται, πως ο Αγκιμπού είναι «παρέα» με τον Αλγκασίμ Μπα, στην αποστολή της U23 της Γουινέας, στο Μαρόκο, για το αντίστοιχο Κόπα Άφρικα.

Επιμέλεια: Γιώργος Τσίρκας