ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Οι 3 πρώτες ομάδες που έκλεισαν θέση στους «8»

Η Τσέλσι, η Βαλένθια και η Νάπολι έγιναν οι 3 πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους «8» του Europa League.

Η Τσέλσι νίκησε την Ντιναμό Κιέβου και στην Ουκρανία, αυτήν τη φορά με το εμφατικό 5-0 (3-0 ο πρώτος αγώνας). Ο Ζιρού έκανε χατ τρικ (5’, 33’, 59’), ενώ σκόραραν ακόμα ο Αλόνσο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και ο Χάντσον Οντόι στο 78’.

Η Βαλένθια απέκλεισε την Κράσνονταρ με γκολ του Γκέδες στο 93’ (1-1)! Μέχρι εκείνο το λεπτό, το γκολ του Σουλεϊμάνοφ στο 85’ έδινε το εισιτήριο στους Ρώσους! Έτσι οι «νυχτερίδες» πήραν την πρόκριση και για πολύ λίγο δεν ολοκληρώθηκε η έκπληξη. Στο πρώτο ημίχρονο η Βαλένθια είχε νικήσει 2-1.

Τέλος, η Νάπολι πέρασε στην επόμενη φάση, παρά την ήττα με 3-1 από τη Σάλτσμπουργκ, στην Αυστρία, μιας και είχε νικήσει 3-0 στην Ιταλία. Ο Μίλικ έδωσε το προβάδισμα στη Νάπολι στο 14’, αλλά ο Νταμπούρ ισοφάρισε στο 25’, ο Γκουλμπράντσεν «έγραψε» το 2-1 υπέρ των Αυστριακών στο 65’ και ο Λέιτγκεμπ στο 92’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Παρά την ήττα της, η Νάπολι είναι εκείνη που συνεχίζει.