Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός!

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος παρέμεινε, για άλλη μια αγωνιστική, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν εύκολα με 36-23 τα Βριλήσσια στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό της Ηλιούπολης, στο πλαίσιο της 17ης «στροφής» της Handball Premier, σε ένα ματς στο οποίο αγωνίστηκαν χωρίς τους Κανδύλα, Δομπρή και Μοντόρο. Μετά το «διπλό» (17-30) επί του Διομήδη στο Άργος, για τη 16η «στροφή», ο Θρύλος επέστρεψε νικηφόρα στην έδρα του, όπου κόντρα στα Βριλήσσια, πανηγύρισε τη 16η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-1, 4-3 και 9-8, ωστόσο αντέδρασε εντυπωσιακά και «έκλεισε» το ημίχρονο με 19-9, με γκολ του Παπαβασίλη (29:58), «τρέχοντας» σερί 11-0, με έναν εξαιρετικό Κοτανίδη κάτω από τα δοκάρια! Στο δεύτερο ημίχρονο, 18 λεπτά μετά, τα Βριλήσσια πέτυχαν το 10ο τέρμα τους, μειώνοντας σε 19-10, με τον Μπουρζέ να επαναφέρει τη διαφορά στο +10 (20-10), στο 34:01. Στο 38ο λεπτό, ο Μπάγιος «έγραψε» το 22-12, ενώ ο Γκράτζαν έδωσε «αέρα» 13 γκολ (28-15) στους πρωταθλητές Ελλάδας, στο 47:15. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Πασσιάς έκανε το +14 (36-22), στο 59:16, ενώ στη συνέχεια, τα Βριλήσσια μείωσαν σε 26-23, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.