Απάντηση την Παρασκευή

Σε ένα ματς που ο Θρύλος δεν ήταν καλός επιθετικά, θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη. Αλλά τα λάθη στο φινάλε του τρίτου σετ που στο 24-23 ο Ολυμπιακός δεν το τελείωσε, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με 2-1 και τελικά κατάφερε να πετύχει την πρώτη του φετινή νίκη απέναντι στους "ερυθρόλευκους" μετά από 4 σερί ήττες. Τίποτα δεν τελείωσε, όμως, καθώς η σειρά έχει πολύ δρόμο και η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στις 3 νίκες. Το σίγουρο και απαραίτητο είναι να έρθει η νίκη την Παρασκευή (18:00) στο δεύτερο ματς.

Το μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό στο πρώτο σετ ήταν η επίθεση. Πολλές χαμένες φάσεις. Σε συνδυασμό με τα χαμένα σερβίς και τα πολλά λάθη, αφού και η υποδοχή δεν ήταν εύκολη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν θέμα με τα τζαμ φλοτ σερβίς, οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στην επίθεση με 13-7 πόντους. Επιπλέον, οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν λάθη, με ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά στην υποδοχή κι έτσι ήρθε το 0-1 στα σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ, πάντως, το σκηνικό άλλαξε. Ο Θρύλος δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ. Τα λάθη από το σερβίς ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να έχουν τον ίδιο αριθμό χαμένων. Το σημαντικό για τους "ερυθρόλευκους" ήταν πως βελτιώθηκαν αισθητά στην επίθεση. Κι από τους 7 πόντους του πρώτου σετ, στο δεύτερο είχαν 13. Αυτό ήταν το σημείο που έκανε τη διαφορά. Υπό την έννοια ότι στο μπλοκ υπήρξε ισορροπία με 4-4 πόντους. Επιπλέον μειώθηκαν τα λάθη στο σερβίς και έτσι ήρθε το 25-20 και το 1-1 στα σετ.

Το τρίτο σετ ήταν άκρως συναρπαστικό. Με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά καλύτερα, το Θρύλο να κάνει το come back και να φτάσει στο σετ μπολ, αλλά να χάνει στο φινάλε στις λεπτομέρειες. Η επίθεση του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και πάλι, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει 18/26 από την επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι στο μπλοκ (3-1). Η υποδοχή του ΠΑΟΚ ήταν φανερά βελτιωμένη κι έκανε τη διαφορά. Παρόλα αυτά και με το σετ να κρέμεται σε μια... κλωστή, ο Θρύλος βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 24-23, φτάνοντας σε σετ μπολ. Αλλά μια κακή επίθεση με τον μπλοκ να σταματά τον Όγκουρτσακ και ο πόντος του Χιμένες έφεραν το 24-26 και το 1-2 στα σετ.

Στο 4ο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός δεν είχε καθαρό μυαλό. Ναι μεν η υποδοχή βελτιώθηκε, κάπως, αλλά το πρόβλημα στην επίθεση δεν είχε λύση. Διότι ο Φιλίποφ έπαιζε πολύ με τον Έγκλεσκαλνς, καθώς Όγκουρτσακ και Κοκκινάκης δεν ήταν αποτελεσματικοί. Έτσι, η άμυνα και το μπλοκ του ΠΑΟΚ είχαν προσαρμοστεί στον διαγώνιο του Θρύλου, με τον Λετονό να κάνει ορισμένα λάθη. Οι φιλοξενούμενοι, εκτός από τον Σεπέδα, βρήκαν πόντους από Χιμένες και Λι, ενώ και ο Γιαμπλόνσκι ήταν αποτελεσματικός. Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε πρώτο χρόνο και από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος επιθετικά, πήρε το σετ και το ματς.

Τα σετ: 19-25 (26'), 25-20 (25'), 24-26 (32'), 20-25 (29')