ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μάγκας Ολυμπιακός μέσα στη Σλοβακία

Book Small Mobile

Ο Θρύλος επικράτησε με 1-3 μέσα στην Σλοβακία επί της Κομάρνο, κάνοντας μεγάλο βήμα πρόκρισης για τον επόμενο προκριματικό γύρο. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη μπήκε μουδιασμένη στον αγώνα και κάνοντας πολλά λάθη, έχασε το πρώτο σετ από τους Σλοβάκους.

Στην συνέχεια, η απόδοση του Ολυμπιακού ανέβηκε κατακόρυφα, έχοντας ως μπροστάρη τον Χέρμανς Ένγκλεσκαλνς ο οποίος ήταν σε καταπληκτική βραδιά και εκτελούσε ασταμάτητα την Σλοβακική άμυνα. Ο Ολυμπιακός πήρε τα 3 επόμενα σετ, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από Παγένκ, Μιγιαΐλοβιτςκαι Δαλακούρα, ο οποίος μπήκε στη θέση του Πέριτς.

Ο Θρύλος έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, και μένει να ολοκληρώσει την σημερινή νίκη, στον επαναληπτικό της επόμενης Τετάρτης (27/10) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα από τον Μλίραντσικ, ο οποίος απαντούσε συνέχεια στους πόντους του Έγκλεσκαλνς, με τις δύο ομάδες να είναι πάντα κοντά στο σκορ με 8-7, 12-11 και την Κομάρνο να ξεφεύγει με 15-12 και 18-13 στη συνέχεια, εξαιτίας των λαθών του Ολυμπιακού. Το σκορ εξελίχθηκε σε 21-16 και 23-19 με τον Ολυμπιακό να μην έχει απαντήσεις στον Μλίραντσικ και να χάνει το πρώτο σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ήταν καταπληκτικό. Θέαμα και πολλές παρατάσεις. Ξεκίνησε με την Κομάρο να προηγείται με 5-3, όσο ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους μόνο από πρώτους χρόνους με Ζουπάνη και Παγένκ. Η Κομάρνο ξέφυγε με +3 (8-5) και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Θρύλος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 13-14, μετά από πόντο του Έγκλεσκαλνς.

Το ντέρμπι κρατούσε καλά. Οι δύο ομάδες ήταν στο 18-17. Ο Ολυμπιακός πήρε δύο συνεχόμενους πόντους με καταπληκτικές άμυνες Στιβαχτή, και έναν με μονό μπλοκ του τρομερού Έγκλεσκαλνς στον Μλίραντσικ, γράφοντας το 18-20. Το σκορ έφτασε 22-22, με τον Έγκλεσκαλνς να κάνει τρομερή δουλειά μην επιτρέποντας στη Κομάρνο να ξεφύγει. Αυτό που ακολούθησε είναι ανεπανάληπτο. 24-24 με τον Μιγιαΐλοβιτς. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια είχε 10 σετ πόιντ. Ο Έγκλεσκαλνς πέτυχε 6 πόντους στην παράταση του σετ. 34-35, 35-36, 36-37, 37-38. Η Κομάρνο είχε πάντα απαντήσεις. Ώσπου στο 38-39, ο Έγκλεσκαλνς με μπλοκ έγραψε το 38-40, δίνοντας το μυθικό σετ στον Ολυμπιακό, φτάνοντας τους 20 πόντους.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με 2-5 και με 5-7, παίρνοντας 3 πόντους σε αυτό το διάστημα από τον Μιγιαΐλοβιτς. Ο Ολυμπιακός ισοφαρίστηκε σε 9-9 και από εκεί και πέρα διατηρούσε το προβάδισμα. Το 11-12, έγινε 12-15 με τρεις συνεχόμενους πόντους του καταπληκτικού Λετονού, Χέρμανς Έγκλεσκαλνς. Οι Σλοβάκοι μείωσαν σε 15-16 και πέρασαν μπροστά με 18-17. Ο Δημήτρης Καζάζης κάλεσε τάιμ άουτ και μετά από εκεί το σκορ έφτασε 19-22, με 3 πόντους Έγκλεσκαλνς και ένα μονό μπλοκ του Παγένκ, ο οποίος κάρφωσε σε πρώτο χρόνο για το 20-23. Το τελικό 21-25 του τρίτου σετ έγραψε ο ασταμάτητος Έγκλεσκαλνς.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει χάσει τον ρυθμό του και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-5. Το σκορ έγινε 10-9 με δύο συνεχόμενους πόντους Έγκλεσκαλνς, ενώ η Κομάρνο ξανά απέκτησε διαφορά τριών πόντων (16-13) έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τους Όγκουρτσακ και Μλίραντσικ.

Ανδρεάδης και Παγένκ έδιναν σημαντικές λύσεις με πρώτους χρόνους για να ακολουθήσει ένα διάστημα με πολύ πάθος από τους ερυθρολεύκους μέχρι το τέλος του σετ. Μπλοκ του Δαλακούρα και 17-17, τρομερό ράλι και άουτ των Σλοβάκων για το 17-18. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο. Το σκορ ήταν 20-19, όπου ανέλαβε και πάλι δράση ο Έγκλεσκαλνς με δύο σερί πόντους για να δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 20-21. Το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο – πόντο, για να δώσει αέρα δύο πόντων στον Θρύλο ο Ανδρεάδης με πρώτο χρόνο, κάνοντας το 22-24 για να ακολουθήσει ο MVP της αναμέτρησης, Έγκλεσκαλνς και να γράψει το 22-25.

Τα σετ: 25-22, 38-40, 21-25, 22-25