Δεν τα κατάφερε, αλλά παραμένει «ζωντανός» ο Θρύλος...

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», που δεν παρουσιάστηκαν πνευματικά έτοιμοι μέχρι το τέλος, έχασαν με 3-2 σετ στο τάι-μπρέικ, από τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη, στον πρώτο τελικό του League Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν αρκετά άτυχοι όταν είδαν τον Στερν να τραυματίζεται στο τέταρτο και καθοριστικό σετ (2-1 υπέρ των Πειραιωτών εκείνη την στιγμή), με τον Σλοβένο πάντως να σφίγγει τα δόντια και να επιστρέφει στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» έφτασαν στην ισοφάριση και στο τάι μπρέικ μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη.

Φυσικά για τον Ολυμπιακό που έχει την καρδιά του πρωταθλητή, δεν τελειώνει τίποτα, το έχει κάνει και θα το ξανακάνει! Την Τετάρτη 12 Απριλίου, στον δεύτερο αγώνα της σειράς, ο Θρύλος θα πάει στην έδρα του Παναθηναϊκού για να παλέψει για την ανατροπή, άλλωστε γνωρίζει τον τρόπο.

Την Τετάρτη (12/4) στις 21:00, ο Θρύλος θα δώσει τον δεύτερο τελικό του League Cup στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με στόχο «καθαρή» νίκη, ενώ σε περίπτωση που επικρατήσει με 3-2, ο τίτλος θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε άσχημο ξεκίνημα στο ματς και βρέθηκε πίσω με 10-1. Ο Παγένκ μείωσε σε 10-3, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 17-6 και 20-9. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πίεσαν από το σερβίς, με τον Ιντάλγκο, ο οποίος μείωσε σε 20-10, με πλασέ, σε 20-12, με δύο διαδοχικούς άσσους και σε 20-13, με καρφί, ενώ ο Ερνάντεζ κάρφωσε άουτ, για το 20-14. Στη συνέχεια, ο Παγένκ μείωσε σε 21-15, ο Κουμεντάκη σε 23-16, με τους «πράσινους» να κατακτούν το πρώτο σετ (17-25).

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος άλλαξε την εικόνα του και προηγήθηκε με 4-1, με τον Ρανγκέλ να βλέπει κόκκινη κάρτα. Με μπλοκ του Λινάρδου και στη συνέχεια, πρώτο χρόνο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 7-4 και στο 8-5, με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει (10-11). Ο Στερν ισοφάρισε σε 11-11, ενώ ο Παγένκ, με άσσο, έδωσε «αέρα» τριών πόντων (15-12) στον Ολυμπιακό, ο οποίος με δύο μπλοκ του Λινάρδου, ξέφυγε με +5 (17-12). Με «πέναλτι» του Ιντάλγκο, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης κράτησαν τη διαφορά «ασφαλείας», φτάνοντας στο 22-18, ο Στερν έκανε το 24-19, με άσσο, ενώ ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 1-1 σετ, «γράφοντας» το 25-19.

Στο τρίτο σετ, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-4 και 9-5, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 9-7, με δύο διαδοχικούς πόντους, ενώ ο Στερν ισοφάρισε σε 9-9, με άσσο. Με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, ο Θρύλος έκανε την ανατροπή (10-9), ενώ με άσσο του Κουβανού ακραίου, έφτασε στο 12-11. Με επίθεση του Κουμεντάκη, η διαφορά των «ερυθρόλευκων» ανέβηκε στο +3 (15-12), ενώ με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, ήρθε το 16-12! Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με πρώτο χρόνο του Παγένκ, προηγήθηκε με 21-18, ενώ ο Σλοβένος κεντρικός «έγραψε» και το 22-19. Με άσσο του εξαιρετικού Παγένκ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με +4 (24-20), ενώ ο Λινάρδος «καθάρισε» το σετ, με 25-21, για το 2-1.

Με 3-0 προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 3-1. Ο Κουβανός ακραίος μείωσε και σε 6-3, με ωραίο καρφί, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν στο +8 (7-15). Με επίθεση του Ζουπάνη, ο Θρύλος πλησίασε σε 15-8, ενώ με άσσο του Παγένκ, μείωσε σε 15-9, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 16-10. Ο ΠΑΟ έφτασε στο 21-11, ο Στερν μείωσε σε 21-13 και 21-14, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφαρίστηκαν (2-2), χάνοντας το σετ με 25-15.

Με λάθος επιθέσεις του Πετρέα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στο τάι μπρέικ, με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά (2-3). Με μπλοκ άουτ του Στερν, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ισοφάρισαν σε 3-3 και στη συνέχεια, με τον ίδιο τρόπο, προσπέρασαν (5-4), όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (6-7). Ο Ιντάλγκο ισοφάρισε (7-7), με μπλοκ άουτ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ξανά (7-11, 8-14), με τον Στερν να μειώνει σε 14-9. Με άσσο του Παγένκ, ο Θρύλος μείωσε σε 14-10, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν στο 15-12 και οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν (2-3).

Τα σετ 2-3: 17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15